Kínai génmódosított rizs került az európai boltokba

Három héten belül a második génmódosított rizs botrány robbant ki az Európai Unióban. Ezúttal a Greenpeace és a Föld Barátai (Friends of the Earth) nemzetközi környezetvédő szervezet Kínából származó génmódosított rizzsel szennyezett élelmiszereket talált Franciaországban, Németországban és Angliában.
A hivatalos laborvizsgálatok öt esetben is megerősítették a génmódosított rizs jelenlétét a vizsgált élelmiszerekben. A minták ázsiai élelmiszereket árusító üzletekből származtak. A mintákban talált rizst olyan módon génmódosították, hogy a növény rovarölő hatású mérget termeljen. Ezt a génmódosított rizst sehol a világon nem engedélyezték emberi fogyasztásra.
Egyes tanulmányok szerint a génmanipulált rizs által termelt fehérje allergiakeltő hatású. Nyugtalanítóak az eredmények annak tükrében is, hogy rizst nagyon sokféle ételkészítményben használnak, a bébiételektől a joghurtokig.
Az EU felszólította az európai importőröket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a jövőben ne kerüljön ilyen termék a tagállamok piacára. Ugyanakkor a kínai hatóságoktól tájékoztatást várnak az ügyben.
A Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége (amely a Föld Barátai magyarországi tagszervezete) felszólították a kormányt, hogy fogyasztók védelme érdekében azonnali hatállyal tiltsa be a Kínából származó rizs behozatalát.
Nemes Noémi, a Greenpeace kampányfelelőse azt hangsúlyozta, hogy nem szabad hagyni, hogy a fogyasztók kísérleti fázisban lévő genetikailag módosított rizst vagy rizskészítményeket egyenek, „Megdöbbentő, hogy három héten belül második alkalommal jutott be illegális génmódosított rizs az élelmiszerláncba” – nyilatkozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. Úgy véli, ez a mostani génszennyezés újabb bizonyíték arra, hogy a szántóföldi génmódosítási kísérletek nem elég biztonságosak.
Importstop az amerikai rizs miatt
Az EU jelenleg tiltja a génmódosított rizs behozatalát és értékesítését. Az elmúlt hónapban korlátozta az Egyesült Államokból érkező importot, mivel nem engedélyezett GM-rizsre bukkantak.
Az augusztusi génszennyeződés története tulajdonképpen 2003-ra vezethető vissza. A Louisiana Egyetem laboratóriumában egy vetőmagminta elemzése során kimutatták, hogy a „normál” vetőmag LL601 GM-rizzsel fertőzött. A LL601 elnevezésű – még nem engedélyezett – rizs a Bayer által kifejlesztett Liberty Link nevű gyomirtóval szemben rezisztens.
Arkansas, Missouri, Louisiana és Texas államban több mezőgazdasági termelő beperelte a vállalatot, mivel a GM-fertőzés miatt az európai és a japán importkorlátozás jelentős bevételkiesést okoz számukra.
Az Egyesült Államokból jelenleg csak akkor hozható be hosszúszemű rizs, ha bizonyítottan nem génmódosított. A Föld Barátai szervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy a GM-szennyezettséggel kapcsolatos vizsgálatok költségeit ne az egyes európai államok, vagyis az adófizetők, hanem az importőrök fizessék, hiszen nem kevés pénzről van szó: minden egyes vizsgálat több mint 200 euróba kerül.
Kapcsolódó cikkeink: