Kína új építészeti csodája

Kínában új molekuláris biológiai központ épül, amely a tervek szerint sok vonatkozásában egy emberi sejtre hasonlít majd.
A kínai Chengduban pályázatot írtak ki a Biomedikális Nanotechnológiai és Membránbiológiai Intézet új épületének megtervezésére. Az extravagáns győztes terv szerint az épület megjelenésében egy sejtet idéz majd, ezzel is jelezve az intézet elkötelezettségét az innováció iránt.
Maga a ház sejt formájú lesz. Falából kívül kidomborodnak majd a tárgyalószobák, a membránba ágyazott fehérjéket szimbolizálva.
A szürreális hangulatú belső kertben a medencéket mitokondrium és egyéb sejtszervecskék formájára álmodták a „bioépítészet” által inspirált amerikai tervezők Sloan Kulper és Andrey Roy.
A 12 millió dollárból építendő intézet egyik előadóterme kristály alakú lesz, mennyezetén a világítás a fehérjék kristálydiffrakciós mintázatát idézi. X- és Y-kromoszóma alakú függőfolyosók ívelik majd át a központi csarnok nagy terét.
Vannak, akik rajonganak a tervekért, és kiemelik, hogy a természet által évmilliárdok alatt kialakított formák alkalmazása szimbolikus jelentőségű a kutatóintézet esetében. Szerintük a szokatlan vonalvezetésű kreatív épület gyerekek ezreinek kelti majd fel érdeklődését a biológia iránt.
Az ellenzők viszont úgy vélik, hogy az épület olyan, mint ha egy jégkrémből készült toronyház a napon megolvadt és berogyott volna.
Az Eiffel-toronnyal szemben szintén nagy volt a korabeli tömegek ellenérzése. Ma azonban Párizs legfőbb nevezetessége – érvelnek viszont az épület támogatói.
A közönséget már most megosztó épület várhatóan 2009-ben készül el a Sichuan Egyetem területén.