Rendőri kíséret a diákoknak
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
1957. szeptember 25-én az amerikai Arkansasbeli Little Rockban kilenc fekete bőrű diák a fehérek által látogatott Central középiskolában kezdte meg tanulmányait. Az őket fenyegető atrocitások miatt az iskoláig rendőri - és katonai kíséretet biztosítottak számukra.
Az Amerikai Egyesült Államokban, a 19. században hiába történt meg a rabszolga-felszabadítás, a fekete bőrű lakosság helyzete semmiben sem változott. A társadalom perifériáján élőknek esélyük sem volt a jobb életre. Fehérektől elzárt, külön lakónegyedeket jelöltek ki számukra, legtöbbször csak a feketék számára biztosított közlekedési eszközökön utazhattak, és a feketéknek fenntartott iskolákba járhattak.
Az 1950-es években, a faji megkülönböztetés időszakában, az amerikai kormányzat a feketék iskoláztatásával kapcsolatban döntő lépésre szánta el magát: az oktatási szférában kísérletet tett az afroamerikai tanulók integrálására. Annak ellenére, hogy a Legfelsőbb Bíróság már 1955-ben alkotmányellenesnek minősítette a fekete tanulók elkülönítését a fehérektől, a koedukációt szorgalmazó jogerős ítélet bevezetése csak 1957-ben történt meg.
1957. szeptember 25-én az amerikai Arkansasbeli Little Rockban történelmi eseményre került sor: kilenc fekete bőrű diák a fehérek által látogatott Central középiskolában kezdte meg tanulmányait. Az integráció első tényleges lépései azonban életveszélyesek voltak, ezért az amerikai elnök a fekete diákok védelmére – az őket érhető atrocitások elkerülése végett – rendőri és katonai kíséretet rendelt el.
A kilenc diák közül az egyik, az akkor 15 esztendős Elisabeth Eckford a következőképpen emlékszik arra a bizonyos napra: „Felszálltam a buszra, hogy iskolába menjek, de nem számítottam arra, hogy egy dühödten őrjöngő tömeg céltáblájává válok.” Az összesereglett fehérek nem akarták a feketéket beengedni az iskolába, a rettegő kilenc tanuló csak a fegyveres szervek segítségével tudott bejutni az épületbe.
Természetesen a városka fehér lakossága nem nézte tétlenül a faji megkülönböztetés megszüntetésére irányuló kormányzati törekvést és szavazást elrendelve, 7561 emberrel szemben 129470 követelte az afroamerikaiak eltávolítását a „fehér” középiskolából. Noha a little rocki eset progresszív volt, és a kilenc fiatal hőssé vált, a rasszizmus felszámolásáért küzdő polgárjogi mozgalom csak az 1960-as években tudott újabb eredményeket elérni.