„Georges Clemenceau, a tigris”
1841. szeptember 28-án Vendée-ben született Georges Clemenceau, a 20. század egyik legkönyörtelenebb diplomatája. A félelmetes retorikai képességekkel rendelkező politikus irónikus stílusával és borotvaéles elméjével legyőzhetetlen volt a vitákban.
1841. szeptember 28-án Vendée-ben született Georges Clemenceau, a 20. század egyik legkönyörtelenebb diplomatája. Édesapja doktorként tevékenykedett, ezért nem meglepő, hogy az ifjú Clemenceau a gimnázium elvégzését követően Nantes-ban és Párizsba orvosi tanulmányokat folytatott. Egyetemi professzorai szerint sikeres tudományos karrier előtt állt, a fiatalember figyelmét az orvoslás helyett azonban sokkal inkább a politika kötötte le.
Georges Clemenceau politikai pályafutását az 1870-es évek elején polgármesterként kezdte, és egészen a francia miniszterelnökségig vitte. A gazdag úriemberként élő és gáláns udvarló hírében álló Clemenceau a politikában könyörtelenül megsemmisítette ellenfeleit. Ormos Mária történész az egyik cikkében a következőket írta a francia politikusról: „A politikában könyörtelen volt: tigrisként üldözte áldozatát. Megalkuvást nem ismerő következetessége, éles nyelve, csípős stílusa sokakban váltott ki ellenszenvet. Félelmetes szónok volt: parlamenti felszólalásaitól kormányfők rettegtek. Harcias természete és csillapíthatatlan becsvágya miatt méltán kapta melléknevét. Féltek tőle vérszomjassága, harapóssága, kegyetlensége miatt…”.
Nézetei mellett mindig, minden körülmények között kiállt. Gyakran ostorozta a katolikus egyházat és a francia papságot, szónoklataiban elszántan támadta Bismarckot és az egyre erősebb Németországot. Franciaország határain belül és kívül egyaránt gyűjtögette halálos ellenségeit. A gyakran „vérengzőnek” titulált politikus még a 70-es éveiben járva is aktívan politizált, mi több, 1917-ben immáron másodjára választották miniszterelnökké.
Az első világháborút lezáró békekötések során szintén a kompromisszumkötésre teljes mértékben képtelen, autoriter személyiségét villantotta meg. Elsősorban Clemenceau agresszivitásának, ellentmondást nem tűrő, úthengerként mindenkit legyaluló magatartásának köszönhető az is, hogy sikerült Magyarországot a több szempontból is igazságtalan trianoni békeszerződés aláírására kényszeríteni.
A sok politikus és számtalan magas rangú katonai vezető által összeférhetetlennek tartott Clemenceau párizsi lakásában, szép kort megélve, 1929 novemberében hunyt el.