Kiállítás: Különleges tőrök a bronzkortól napjainkig

A késő bronzkortól napjainkig készült különleges tőrökből látható kiállítás október 21-ig a Moró Antik Galériában.
A tárlatra 18 magángyűjtő 113 szúrófegyvert, 100 különböző típust kölcsönzött – nyilatkozta Moró Lajos, a galéria tulajdonosa. Európában, Ázsiában, Afrikában és Amerikában négy évezred alatt készített tőrökben gyönyörködhetnek a látogatók. Van közöttük kétélű szabadkőműves-, lovagi-, kivégző- és kegyelemdöfésre használt, XVII. századi észak-olasz kegyelemtőr is.
1725-ből származik az a velencei ezüst nobile tőr, amelyet a nemesek, a 100-ak tanácsának tagjai viseltek a lagúnák városában. Ritkaságnak számít a japán Gassan tőr: készítője nevét viseli, s a japán császár is ilyet ajándékozott 1870-ben az Egyesült Államok akkori elnökének, Ulysses Simpson Grantnak.
Két római kori, Pompei típusú tőr is található a gyűjteményben. A rómaiak nem temették el a halottal együtt a tárgyait, így a fegyvereit sem, hanem újrakovácsolták, ezért nagy ritkaság az ilyen tőr. Gyönyörű iparművészeti munka az elefántcsont markolatú perzsa tőr is.
Moró Lajos megemlítette, hogy a kiállítás anyagát könyv alakban is forgathatják az érdeklődők. Az albumban a tanulmányt Kovács S. Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum Fegyverosztályának igazgatója írta. Az első magyar nyelvű tőrökről szóló könyv is megtalálható a galériában, az V. kerület, Falk Miksa utca 13-ban.