Az esztergomi Keresztény Múzeum megnyitása

1875. október 11-én az esztergomi Keresztény Múzeum megnyitotta kapuit. A Magyarország leggazdagabb egyházi gyűjteményével büszkélkedő múzeum több évszázados múltra visszatekintő európai és hazai emlékeket őriz. A múzeumban többek között falikárpitokat, ikonokat, festményeket, órákat, szelencéket és kerámiákat tekinthetnek meg az odalátogatók.
Simor János esztergomi érsek Esztergomot kiemelkedő kulturális központtá kívánta tenni, ennek érdekében elszánt műtárgyvásárlási akcióba kezdett. Figyelemmel követte a külföldi árveréseket, jelentős megrendelésekkel látta el a kortárs művészeket, így elszánt munkájának köszönhetően a 19. század második felére hatalmas gyűjtemény jött létre.
A leggazdagabb magyarországi egyházi gyűjteményt bemutató esztergomi Keresztény Múzeum 1875. október 11-én nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt. A Főszékesegyházi Könyvtár emeletén rendezett kiállításon 206 darab későközépkori és 19. századi képet tekinthettek meg a látogatók.
Miután a magángyűjtemény alapítója elhunyt, a műkincsek a Főszékesegyházra szálltak, és a gondozást az esztergomi főkáplán vette át. Ekkor adták a múzeumnak a Keresztény Múzeum elnevezést.
A múzeum gyűjteménye az első világháborút követően, Csernoch János hercegprímás ideje alatt, ismét jelentősen gazdagodott. Ipolyi Arnold nagyváradi püspök kora reneszánsz kép-, gobelin- és szőnyeggyűjteményével, valamint a San Marco család kerámia- és szelencehagyatékával tovább bővült a múzeum tárháza.
Az egyedi vásárlásoknak és magánadományozásoknak köszönhetően azóta is folyamatosan gyarapodik a múzeum gyűjteménye.