Az oroszok végzetes melléfogása

1867. október 18-án az alaszkai Új-Arhangelszkben ünnepélyes keretek között megtörtént az orosz zászló leeresztése és az amerikai lobogó felhúzása. Több hónapos huzavona után az amerikaiak 7, 2 millió dollárért vásárolták meg az akkor még értéktelennek hitt Alaszkát, amelyet a tengerentúli újságok csak „jégszekrényként" illetve „jegesmedvekertként" emlegetettek.
Az 1741 óta Oroszország tulajdonát képező Alaszka zord éghajlata és csekély művelésre alkalmas területe miatt cseppet sem számított az értékes birtokok közé. Sőt, a költségeket tekintve kifejezetten ráfizetéses volt a fenntartása.
Amikor az 1860-as években William H. Seward amerikai külügyminiszter jelezte Alaszka iránti vásárlási szándékát, az amúgyis hatalmas államadóságokkal küszködő Oroszország kapva kapott az eladáson. II. Sándor orosz cár az egyik követét, Eduard de Stoeckel bárót bízta meg a tárgyalás lebonyolításával.
A kezdetben 5 milliós kikiáltási ár Stoeckel báró rafinériájának köszönhetően néhány hét alatt 7, 2 millió dollárra kúszott fel. A szerződés megkötésére 1867. március 29-én a hajnali órákban került sor. A mindvégi szívélyes hangulatban zajló tárgyalás mindkét fél részéről megelégedéssel zárult.
Az újságokban az amerikai külügyminisztert hiába érte folyamatos támadás a csak „jégszekrényként” illetve „jegesmedvekertként” emlegetett Alaszka megvásárlása miatt, Seward sziklaszilárdan kitartott azon véleménye mellett, hogy Alaszka valós értéke sokkal több, mint 7, 2 millió dollár.
1867. október 18-án az alaszkai Új-Arhangelszkben ünnepélyes keretek között zajlott le a terület átadása: az orosz zászlót leeresztették, és helyette felhúzták az amerikai lobogót. Az amerikai vezetés és közvélemény számára csak a második világháború idején vált egyértelművé, hogy Alaszka megérte a hektáronként kevesebb, mint négy centet.