Szerelem a XX. században

A XX. századi udvarlás és esküvő tárgyi emlékeit, dokumentumait mutatja be a Kettő egy pár címmel megnyílt kamarakiállítás a Néprajzi Múzeumban.
Minden házaspár életében fontos esemény az esküvő, a párok sokszor aprólékos részletességgel, gondosan szervezik meg a nagy eseményt. A XX. században viselt menyasszonyi frizurát, csokrot, nászajándékot megörökítő fotókat, továbbá esküvői ruhákat gyűjtötte egy csokorba a zalaegerszegi Göcseji Múzeum és mutatta be egy kiállításon, amelynek budapesti változata kedden nyílt meg a Néprajzi Múzeumban, és 2007. január 28-ig lesz látható.
A tárlaton a XX. századi esküvő három időszaka emelkedik ki a témacsoportokba rendezett tárgyak és az azokat kísérő, aláfestő dokumentumok, hang- és fotóanyag segítségével.
Az első időszak a II. világháború előtti korszakot, a romantikus-polgári udvarlási és házasságkötési szokásokat mutatja be, amelyek a század első felében egyre inkább eljutottak a parasztság polgárosodó rétegeihez is, és lassan kiszorították a népi hagyományokat.
A második korszakot az 1970-es, 80-as évek jelentik. Ebben az időszakban a szocialista erkölcs ellenhatásaként a “szabad szerelem” és az ehhez kapcsolódó párválasztási szokások, természetesen a gazdasági lehetőségek korlátai között, új rituálét és új tárgykultúrát alakítottak ki.
Harmadik korszak a jelen, a XX. és XXI. század fordulója, amely sok tekintetben az előző korszakok jellemző vonásait, tárgyi és szokásbeli elemeit újítja fel, öltözteti mai, fogyasztói köntösbe, így próbálva meg az örökzöld témát a mai generációk számára is elfogadhatóvá tenni.
A kiállítás szembesíti a látogatót az idő és a divat múlékonyságával, valamint a sokszor szép és felemelő, ám gyakran hivalkodó és álságos vonásokkal is.