Arthur Scherbius, az Enigma megalkotója

1878. október 30-án Frankfurt am Mainban született Arthur Scherbius, az Enigma rejtjelző készülék feltalálója. Noha a lengyelek már az 1930-as évek óta dolgoztak a német kódok megfejtésén, mégis az angoloknak sikerült rájönniük a németek által a világ legbonyolultabbnak és legbiztonságosabbnak hitt kódrendszerére.
1878. október 30-án Frankfurt am Mainban született Arthur Scherbius, az Enigma rejtjelző készülék feltalálója. A müncheni és a hannoveri egyetemen elektrotechnikával foglalkozó Scherbius 1918-ban hozta létre saját vállalkozását, amely még ebben az évben szabadalmi jogot jelentett be a DRP 416 219 típusú rejtjelező készülékre.
Az 1930-as években a lengyelek már dolgoztak a német Enigma kódrendszer megfejtésén, 1938-ban azonban a németek komoly fejlesztéseket hajtottak végre az Enigmán, amelyre viszont a lengyelek már nem tudtak rájönni. A Wehrmacht a második világháború alatt az összes fegyvernemében az Enigmára támaszkodó rejtjeles kommunikációt használt.
Az Enigma-kódok megfejtésén hangyaszorgalommal dolgozó angolok 1941-ben sikerrel jártak, melyhez a hadiszerencse is nagyban hozzájárult. Az angolok 1941 tavaszán elfogtak egy német tengeralattjárót, fedélzetén egy Enigma géppel és a megfejtéséhez szükséges kódkönyvekkel. Már csak idő kérdése volt, hogy mikor törik fel a németek által a világ legbonyolultabbnak és legbiztonságosabbnak hitt kódrendszerét.
Az Alan Turing angol matematikus vezette csoportnak sikerült megfejtenie a kódokat, melynek segítségével a szövetségesek számtalan győzelmet ígérő német katonai akciót akadályoztak meg. Sokan úgy vélik, hogy az Enigma-kódok megfejtésének köszönhető, hogy a második világháború nem húzódott el még további két évig.