Kiállítás nyílt Ata Kandó 1956-os fényképeiből
Ata Kandó fotóművész magyar menekültekről készült 1956-os fényképeiből nyílt kiállítás a bécsi Collegium Hungaricum kulturális intézet UngArt Galériájában.
A magyar származású fotóművész 1956-ban az első magyar menekülthullám kibontakozásának a hírére Ausztriába utazott, ahol fényképeken örökítette meg a menekültek útját a határátlépéstől egészen a táborokig. E felvételek sorából közel félszázat – közöttük nagy számban gyermekportrékat – állítottak ki most a magyar kulturális intézetben.
Az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulóján megrendezett kiállítással az intézet részt vesz a nemzetközi Fotóhónap bécsi rendezvénysorozatában. Ata Kandó 1932 és 1935 között Párizsban élt, majd Budapesten folytatott fényképészeti tanulmányokat.
A francia fővárosban nyitott fotószalont 1938-ban, de 1940-ben visszatoloncolták Magyarországra, ahonnan 1947-ben távozott végleg. Hét évig a párizsi Magnum fotóügynökség munkatársa volt, majd házassága révén került 1954-ben Hollandiába, ahol 1980-ig divatfotósként dolgozott. A hatvanas években az Amazonas vidékén élő indián törzsek életét bemutató képeit a világ hatvan városában állították ki, és ezek tették világhíressé a magyar származású fotóművészt.
Az 1980 és 2001 között az Egyesült Államokban alkotó 93 éves Ata Kandó jelenleg a hollandiai Bergenben él. A tárlat megnyitója előtt Otto Pammernek A magyar szabadságvágy című dokumentumfilmjét vetítették le a bécsi magyar kulturális intézetben. Pammer 1956-ban filmhíradósként filmezte a forradalom eseményeit Győrben és Budapesten.