Mi igaz a Mayflower-legendából?
Angol puritánok egy csoportja 1620-ban a Mayflower vitorláson áthajózott Észak-Amerikába.
Az általuk létrehozott gyarmat lett az Egyesült Államok létrejöttének és az amerikai hagyományok egész sorának alapköve: az útról szóló sok legenda nagyrészt elfeledtette mindazt, ami a Mayflower útja előtt és az utazás egyenes következményeként történt. Nathaniel Philbrick amerikai történész „Mayflower. Indulás az Újvilágba” című könyvében megpróbálja kideríteni a puritánok tengeri útjáról a történelmi igazságot. Tényekben gazdagon és mégis szórakoztató stílusban ismerteti a könyv azokat a nehézségeket, amelyekkel a „zarándok atyáknak” a még teljesen ismeretlen Észak-Amerikában szembe kellett nézniük.
De világossá válik a kivándorlók sajátos lelki beállítottsága is. Philbrick szerint „az emberiség még meg nem váltott óriási többségéhez képest isteni kivételnek tartották magukat. Nagy mértékben az exkluzivitás érzése jellemezte önmeghatározásukat a világban”.
Philbrick megmutatja a puritánok kivándorlásának indító okait, de belefoglalja azokat az európaiak Észak-Amerika felé történő vándorlásának kontextusába. A bizonyos szempontból csakugyan hősies projekt azonban a részletek ismeretében amatőr, sőt részben ügyetlen vállalkozásnak bizonyul, amelynek kudarca tulajdonképpen előre elrendeltetett.
Hogy az angolok egyáltalán túlélték az első évet, azt annak köszönhették, hogy a partvidéki törzsek torzsalkodásaiban véletlen szövetségesként megtalálták a helyüket. Ábrázolja a könyv, hogy a puritánok által átélt realitás milyen nagy mértékben különbözött elvárásaiktól, de a hagyományoktól és a legendáktól is. Philbrick megmutatja, hogy miként változtak meg a bevándorlók az új környezettel való érintkezésük által.
Beszámol arról is, hogy milyen nagy mértékben eltértek a legendákban megrajzolt képtől, azaz „a zarándok atyák Isten férfiai voltak, ez azonban semmiképpen nem jelentette azt, hogy visszariadtak volna az erőszak alkalmazásától”. A Mayflower utasainak utódai végül ugyanolyan intoleranciával küzdöttek az indián őslakosság ellen, mint amilyen elől a híres hajó utasai eredetileg elmenekültek.
A „zarándok atyákkal” kapcsolatban általa feltárt igazságokat Philbrick nagy részletességgel ismerteti. Emellett sikerült kutatásainak eredményeit olvashatóan és érdekfeszítően bemutatnia, az olvasó úgy érezheti, mintha kalandregényt forgatna.
Kapcsolódó cikkünk: