Büntetővám az Egyesült Államokra?

Sokra ugyan nem jutottak a politikusok Nairobiban a Klímavédelmi Világkonferencián, ám némi felbuzdulás azért érzékelhető, legalábbis az Európai Unió részéről. Avril Doyle, ír képviselő egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az unió megfontolja egy büntetővám bevezetését azokkal az országokkal szemben, amelyek nem csatlakoztak a kiotói egyezményhez.
A lehető legminimálisabb eredményt sikerült elérniük a Klímavédelmi Világkonferencia résztvevőinek, ráadásul azt is az utolsó pillanatban. Mindössze abban egyeztek meg ugyanis, hogy 2008-ig szigorúan megvizsgálják a kiotói egyezmény megvalósulását, és ennek alapján új emissziós kvótákat határoznak majd meg az egyezmény lejártát, azaz 2012-t követő időszakra. Kínának továbbra is garantálták, hogy a fejlődő országokra továbbra sem rónak károsanyag-kibocsátást korlátozó előírásokat, noha egy nemrégen megjelent tanulmány szerint Kína már 2010-re is megelőzheti az Egyesült Államokat a széndioxid-kibocsátás terén.
Minden marad a régiben
Az ENSZ Klímaügyi Titkárságának vezetője elismerte, hogy a konferencián nem sikerült nagy eredményeket felmutatni, ám azt is hangsúlyozta: sikerült megállapodni egy olyan alap létrehozásában, amely a harmadik világbeli országok, kiváltképpen pedig a klímaváltozástól leginkább érintett afrikai országok számára nyújt segítséget, hogy azok a szél, a víz és a nap energiáját hasznosító eszközöket létesíthessenek. Egy másik alap pedig, amelyet 70 ország minisztereinek sikerült létrehoznia, az afrikai országokban olyan infrastrukturális beruházásokat segítene, amelyek a megváltozott környezeti viszonyokhoz igazodnak.
Kritikusok szerint ez ugyancsak kevés egy több mint két héten át ülésező tanácskozástól, nem is beszélve arról, hogy a legnagyobb szennyezők álláspontja egy csöppet sem mozdult el. Kína akkor hajlandó hozzájárulni mérgezőanyag kibocsátásának korlátozásához, ha ezt megteszi az Egyesült Államok és Ausztrália is. Csakhogy az Egyesült Államok és Ausztrália is azon az állásponton van, hogy Kína, India és Brazília korlátozása nélkül nem hajlandó az amerikai gazdaságot versenyképtelenebbé tenni a feltörekvő államok gazdaságánál. A kölcsönös feltételek akár teljesülhetnének is, amennyiben mindenki aláírná a korlátozásról szóló egyezményt, ám ennek ellenére egyelőre minden marad a régiben.
Vagy mégsem?
Illetve talán mégsem teljesen: az Európai Parlament ír képviselője, Avril Doyle ugyanis egy sajtótájékoztató keretében bejelentette, hogy az Európai Unió hajlandó lenne olyan büntetővámok bevezetésére, amelyek a kiotói egyezményt alá nem író országokat sújtaná. Az unióba érkező importcikkek magasabb vámja elsősorban az Egyesült Államokat és Ausztráliát sújtaná, ám Doyle szerint mindössze egy tisztességtelen versenyelőny kiküszöböléséről lenne szó adott esetben. Az EU környezetvédelmi biztosa, Stavros Dimas megerősített Doyle szavait: Brüsszel megfontolja, hogy miként lehetne nyomást gyakorolni az Egyesült Államokra ez ügyben.
A cél az lenne, hogy egy olyan európai gazdaságot hozzanak létre, amely a fenntartható fejlődést ugyanúgy szem előtt tartja, mint a versenyképességet. A kiotói egyezményt alá nem író országokból érkező importárukra kivetendő vám ez utóbbit is szolgálná természetesen, hiszen az amerikai vállalkozásokat nem sújtják egyelőre a károsanyag-kibocsátást korlátozó rendeletek. Avril Doyle azt is felvetette, hogy ha az amerikai kormánnyal nem sikerül megegyezni, akkor előfordulhat, hogy egyes államokkal külön megállapodást kötnek. Eddig úgy tűnt erre nem lenne jogi lehetőség, ám Doyle szerint mégis lehetséges az Egyesült Államok kormányának megkerülése ez ügyben.
A repülőkre is jöhet széndioxid-adó?
A brit The Times című napilap ezen túlmenően arról is beszámol, hogy az unió illetékesei széndioxid-illeték bevezetését is fontolgatják azokra a repülőjáratokra, amelyek az unió területén landolnak vagy onnan indulnak – legyen az unión belüli vagy éppen kívüli járat. Az európai légitársaságokat tömörítő szervezet, az Association of European Airlines (AEA) ugyanakkor arra figyelmeztet: a széndioxid-illeték bevezetése akár kereskedelmi háborúhoz is vezethet az Egyesült Államokkal, amelynek komoly veszélyei lennének a szervezet szerint.
Az unió mindenesetre egy szakértői bizottságot is létrehozott már a kérdéskör megvizsgálására, amely közel háromnegyed éve dolgozik azokon a javaslatokon, amelyek révén az Egyesült Államok versenyelőnye az unióval szemben csökkenthető lenne, és amelyek egyben a környezetvédelem szempontjait is figyelembe veszik. A bizottság október végén már egy részjelentésben azt javasolta az uniónak, hogy tegyen határozott lépéseket a kiotói egyezményt megtagadó országokkal szemben, így sokan a mostani kezdeményezést az első ilyen lépésnek tartják.