Sztahanov, a szovjet szupermunkás
1935. november 21-én a Szovjetunióban megindult a Sztahanovot, a szovjet élmunkást és teljesítményét reklámozó sajtókampány. Alexej Sztahanov egy műszak alatt 227 tonna szenet bányászott, a napi átlag többszörösét. A szovjet rezsim Sztahanov személyén keresztül próbálta a népet motiválni, és a világot meggyőzni a szovjet gazdaság lendületes fejlődéséről.
Lenin halála után Sztálin rövid időn belül egyeduralmat szerzett magának. A grúz származású szovjet vezető nem csupán politikai, hanem világgazdasági szempontból is vezető szerepet szánt országának, ezért a kitűzött irreális terveknek megfelelően túlzott mértékű iparosításba kezdett.
A sztálin-féle gazdasági program népszerűsítése érdekében és a szovjet ipar lendületes fejlődésének bemutatására 1935. november 21-én elindítottak egy szovjet élmunkást reklámozó sajtókampányt. ågy lett az 1906-ban Orjol környéki munkáscsaládban született Alexej Sztahanov a 20. század leghíresebb munkása.
Sztahanov, az éldolgozó donyeci bányász egy műszak alatt 227 tonna szenet bányászott, többszörösét a napi átlagnak. Mitöbb, Sztahanov nemcsak szorgalmasan dolgozott, hanem még technikai újításokat is bevezetett.
A munka hősévé kikiáltott Sztahanov példáját milliók követték a központilag meghirdetett munkaversenyben. A női munkások között ugyancsak jelentős mértékben növekedett a sztahanovisták száma. Az ukrán származású Pasa Angelina traktorosnő neve a mezőgazdaságban végzett kiemelkedő tevékenységének köszönhetően vált ismertté.