Több áldozatot szed a dohányzás, mint az AIDS 2015-ben
A dohányzással összefüggő betegségek 2015-re évi 6, 4 millió ember halálát okozzák, vagyis 50 százalékkal több ember életét oltják ki, mint az AIDS - olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden közzétett jelentésében.
A szegény és közepesen szegény országokban azonban 2015-ben is az AIDS lesz a fő halálozási ok. A WHO szakemberei szerint globálisan viszont a dohányzás felülmúlja az AIDS-et, az összes halálozás tíz százalékának lesz az oka a világon.
2030-ra több ember élni majd túl a gyermekbetegségeket, és az emberi élettartam átlagosan meghosszabbodik, de a halálokok között 70 százalékra nő a krónikus betegségek – a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbaj – aránya.
Eközben az AIDS kivételével a legfőbb fertőző betegségek – így a malária, a TBC, a légúti betegségek – előfordulása csökkenő tendenciát mutat. A legfrissebb adatok szerint az AIDS évente 2, 9 millió ember életét követeli, s 2015-re ez a szám 4, 3 millióra, 2030-ra pedig 6, 5 millióra növekszik.
Miközben jelenleg a 6, 8 millió beteg 24 százaléka jut hozzá az életüket meghosszabbító gyógyszerekhez, 2015-re az AIDS/HIV lesz a legsúlyosabb egészségügyi tehertétel a közepes színvonalú és szegény országok számára. A jelentés készítői azzal számolnak, hogy akkorra már a betegek 80 százaléka kap majd gyógyszert.
A dohányzás, amely jelenleg évente 5, 4 millió áldozatot követel a világon, 2015-re 6, 5, 2030-ra 8, 3 millió ember halálának okozója lesz, és a drámai emelkedés a szegény és a közepesen szegény országokban lesz a legnagyobb.
A WHO azzal vádolja a cigarettagyártókat, hogy a szegényebb országokban a fiatalokat célozzák meg termékeikkel, mert a piacaik Nyugaton egyre zsugorodnak. 2030-ra a három fő halálozási és képességcsökkenési ok az AIDS, a depresszió és a szívbetegség lesz – olvasható a jelentésben.