Heim Pál, a híres gyermekgyógyász
1875. november 30-án Budapesten született Heim Pál, a híres gyermekgyógyász. Orvosi diplomáját 1897-ben szerezte meg, pályafutását egy fővárosi gyermekklinikán kezdte. Őt tartják a magyarországi gyermekgyógyászat egyik megalapítójának.
1875. november 30-án Budapesten született Heim Pál, a híres gyermekgyógyász. Orvosi tanulmányait a svájci Lausanne-ban, majd a budapesti Tudományegyetemen végezte. 1897-ben Budapesten avatták doktorrá.
Pályafutását egy fővárosi gyermekklinikán gyakornokként kezdte, néhány hónappal később pedig Boroszlóba, Adalbert Cserny híres gyermekgyógyász professzor mellé került. Hazatérve Budapesten, Pozsonyban, Pécsett dolgozott, majd 1929-ben a Budapesti Gyermekklinika vezetőjévé nevezték ki. Ezt a megtisztelő munkakört azonban nem sokáig tölthette be, mert az év őszén, 54 éves korában tüdőgyulladásban elhunyt.
Heim Pál, akit a magyarországi gyermekgyógyászat egyik megalapítójáként tartanak számon, behatóan foglalkozott a koraszülés kérdésével, a csecsemőkori táplálkozási zavarokkal, a fehérvérsejtek sajátosságaival és a nővérképzéssel. Az utóbbi kapcsán folyamatosan hangsúlyozta a megbízható, szakértelemmel rendelkező ápolónők szükségességét.
1921-től precíz odafigyeléssel képezték az ún. „Heim-nővéreket”, akik a kétéves tanfolyamot lezáró sikeres záróvizsgát követően gondozónői oklevelet kapta. A gyermekklinikákon és más kórházak gyermekosztályain a két világháború között a „Heim-nővérek” szép számban voltak jelen.
Heim Pál nagysága előtt adózva, 1957 óta Budapest vezető gyermekgyógyászati intézménye az ő nevét viseli.