Tasmania kárpótolja őslakóit „gyermekeik elveszett nemzedékeiért”

Törvényt hozott a dél-ausztráliai Tasmania szövetségi állam arról, hogy kárpótolja az őslakókat „gyermekeik elveszett nemzedékeiért".
Tasmania az első az ország államai közül, amely kárpótolja a bennszülöttek 1930 és az 1970-es évek között családjaiktól elszakított és európai szellemben nevelt gyermekeit. A becslések eltérnek arra vonatkozólag, hogy egész Ausztráliában hányan jutottak erre a sorsra, tíz- és százezer közötti számok szerepelnek a jelentésekben.
Az ausztrál őslakók jogaiért küzdő nemzetközi hálózat, az Eniar nevű európai civil szervezet becslése szerint az érintett gyermekek 10-30 százalékát kényszerrel ragadták el családjuktól. Többségüket egyházi és közoktatási létesítményekben nevelték fel, sokakat meggyötörtek és szexuális zaklatásnak tettek ki.
A tasmaniai törvényhozásban kedden megszavazott törvény 5 millió ausztrál dollárt, mintegy 800 millió forintot irányoz elő az államban a kárpótlásra. Az érintettek fejenként ötezer ausztrál dollárra számíthatnak.
Az őslakóknak nyújtandó kárpótlás igen kényes téma Ausztráliában, amelynek kormánya eddig elutasított minden ilyen kezdeményezést, attól tartva, hogy tömegessé válik a követelés. Ezt igazolni látszik, hogy egy tasmaniai bennszülöttekkel foglalkozó szervezet az állam törvényhozása által hozott döntés hírére rögtön a programnak az egész országra történő és összegbeli kiterjesztését sürgette, és javasolta, hogy erre célra egymilliárd ausztrál dollárt biztosítsanak.
Tasmania miniszterelnöke, Paul Lennon ennél visszafogottabban nyilatkozott, de ő is kifejezte reményét, hogy a példát az ausztráliai államszövetséget alkotó többi állam is követni fogja. Amikor a XVIII. században Nagy-Britannia megkezdte Ausztrália gyarmatosítását, 300 ezer főre becsülték a legkisebb kontinens őslakóinak számát, jelenleg mintegy százezren vannak a 20 milliós népességű országban.