A nők elleni diszkrimináció hátráltatja az arab világ fejlődését

A nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés jelentősen hátráltatja az arab világ gazdasági és szociális fejlődését - állítja egy Genfben nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentés.
„A nők társadalmi felemelkedése az arab világ újjászületésének elengedhetetlen feltétele” – áll az ENSZ Fejlesztési Programjának az arab világról készített éves jelentésében. A tanulmányt összeállító arab-szakértők felszólítják az érintett országokat, hogy a nők jogainak kiszélesítése érdekében alkalmazzanak „pozitív diszkriminációt” a nők javára a gazdaság, az oktatás és az egészségügy terén.
A jelentés kiemeli, hogy az arab világ legtöbb országában a nők körében legalább kétszer, egyes helyeken akár ötször magasabb a munkanélküliség aránya, mint a férfiaknál. Bahrein, Jordánia, a Palesztin Autonóm Területek és Katar kivételével minden arab országban a lányok kevesebb mint 80 százaléka jár középiskolába, illetve a nők fele írástudatlan, míg a férfiaknak csak egyharmada.
„Elfogadhatatlan” mértékű a terhesség vagy szülés következtében elhalálozó nők aránya: 100 ezer szülés során átlagosan 270 nő veszti életét a régióban. Az arab országokban a világon a legalacsonyabb a nők képviseleti aránya a politikai életben: a képviselői helyek mindössze 10 százalékát szerzik meg nők.
Az ENSZ szakértői szerint a törvények megfogalmazása, alkalmazása és értelmezése egyértelműen férfiak által dominált kultúrát tükröz. Az iszlám vallást nem teszik közvetlenül felelőssé a nők hátrányos helyzetéért, inkább a térségben dúló konfliktusokat, a külföldi megszállók jelenlétét, a terrorizmust, valamint a konzervatív és rugalmatlan politikai erők uralmát tartják a nők felszabadításának legfőbb akadályainak.
Az ENSZ Fejlesztési Programjának az arab világról készített éves jelentésének részét képezi az az Egyiptomban, Jordániában, Libanonban és Marokkóban végrehajtott közvélemény-kutatás, amelynek során ezer embernek tettek fel a nők jogaival kapcsolatos kérdéseket. A négy ország válaszadói sok tekintetben egyértelműen kiállnak a női egyenjogúság mellett: a megkérdezettek 98 százaléka gondolja úgy, hogy a lányoknak ugyanannyi joguk van a tanuláshoz, mint a fiúknak, illetve 97 százalékuk határozottan elítéli a nőkkel szembeni erőszakot.
Ugyancsak 90 százalék feletti azoknak az aránya, akik szerint a nőket ugyanolyan munkavállalási feltételek illetik meg, mint a férfiakat. A hagyományokkal és családdal kapcsolatos kérdésekben a válaszadók azonban már sokkal megosztottabbnak bizonyultak. A többnejűséget Marokkóban csak 67 százalék ellenzi, a fátyol viselését pedig három országban a megkérdezettek közel fele a nő kötelességének tartja.