Maradandó károsodást szenvedett A sikoly
Két és fél évvel ezelőtti elrablása következtében maradandó károsodást szenvedett Edvard Munch (1863-1944) norvég festőművész híres képe, A sikoly.
Erre a következtetésre jutottak szakértők az annak idején elrabolt kép és a Madonna című festmény hónapokon át tartó vizsgálata során. A 2004. augusztusban elrabolt festmények kárfelmérését pénteken juttatják el a rendőrségre. Ingebjörg Ydstie múzeumi igazgatónő arról tájékoztatta a „nettavisen.no” internetes újságot, hogy a nedvesség okozta károsodás és a felszíni kopás következtében a papírlemezre festett A sikoly eredeti állapota nem állítható vissza.
A bal alsó sarokban érte a legsúlyosabb károsodás a festményt. Nem világos továbbá, hogy nem indult-e meg penészedési folyamat is. Egyelőre azt mérlegelik a múzeumban, hogy megkíséreljék-e az okozott kár optikai elhárítását. Mindkét festmény mikroszkopikus vizsgálata megerősítette továbbá, hogy mindkettőre üvegpor rakódott le. Feltételezik, hogy az üvegpor az üvegkeretből származott, amelyek a rablók menekülés közben eltörtek és eltávolították a festményekről.
Az igazgatónő szerint a Madonna helyreállítási munkálata a vásznon keletkezett nagy hasadékok miatt hosszú időt vesz majd igénybe. Az nem világos még, hogy milyen eljárást válasszanak a restauráláshoz. Ydstie derűlátóan nyilatkozott arról a lehetőségről, hogy 2007 karácsonyára mindkét festményt újból megtekintheti a publikum.
Az elszenvedett károsodás ellenére mindkét festmény értéke megnőtt elrablásuk óta. Hivatalos becslés szerint eddig A sikoly (61, 3 millió eurónak megfelelő) 500 millió koronát, a Madonna pedig (30, 6 millió eurónak megfelelő) 250 millió koronát ért.
A festményeket két fegyveres, álarcos férfi rabolta el 2004. augusztus 22-én az oslói Munch Múzeumból. 2006 elején a rablásban közvetlenül részt vett két személyt, valamint bűntársukat nyolc, hét, illetve négy évi börtönbüntetésre ítélték.
Kapcsolódó cikkünk: