Az 55 millió forintot érő vers
280 ezer dollárt - 55 millió forintot - fizetett egyetlen karácsonyi versért, pontosabban annak másfél évszázados kéziratáért egy New Yorki üzletember az Egyesült Államokban.
Az angolszász országokban népszerű vers címe: Szent Miklós látogatása, költője Clement Clarke Moore, aki eredetileg 1822-ben írta, ám az árverésre került kézirat 1860-as „évjáratú”, mert akkor a költő ismét leírta saját kézzel a művét egy ismerősének. Amúgy termékeny volt, mert még legalább három eredeti kéziratot szült verséről – legalábbis ennyi meglétéről van tudomás jelenleg. A most elárverezetten kívüli példányok múzeumok tulajdonában vannak.
Az aukciót a texasi Heritage Auction Galerries of Dallas tartotta. Az aukciós ház nem hozta nyilvánosságra a vers vevőjének nevét, csupán annyit közölt, hogy az illető egy médiacég vezetője, és hogy örökre meg akarja tartani magának a kéziratot.
Az amerikai Mikulás-ábrázolás (Santa Claus) épp Clement Clarke Moore versének köszönhetően született meg. A vershez Thomas Nast rajzolt képeket a Harper’s magazinba 1860 és 1880 között.
Nast fantáziájának köszönhetően olyan titkos részletek kerültek a köztudatba a Mikulás életéről, mint hogy a műhelye az Északi-sarkon található. Moore verséből pedig az ajándékszállításban segédkező rénszarvasok nevei is ismeretessé váltak. Egészen 1925-ig senkinek nem tűnt fel, hogy az Északi-sarkon nemigen akad fű, amiből a hűséges szánhúzók legelészhetnének. Érdekesség az is, hogy a pólust is csak 1909-ben fedezték fel.
Olvassa el a verset!