Dian Fossey, a gorillák védelmezője

1985. december 27-én a reggeli órákban erdei kunyhójában holtan találták Dian Fossey gorillakutatónőt. A Ruandában élő amerikai származású tudós egész életében elszántan küzdött a gorillák megmentéséért. Valószínűleg pont ezért kellett meghalni. A mai napig nem tudjuk biztosan, hogy ki követte el a brutális gyilkosságot.
Az 1932-ben San Fransiscóban született Dian Fossey állatkutató az 1960-as évek elején járt először Kelet-Afrikában, ahol a gorillákkal való találkozás meghatározó élményt jelentett számára. Louise Leakey antropológus támogatását élvezve 1967-ben ismét Afrikába utazott, hogy a ruandai vulkanikus Virunga vidék hegyi gorilláiról tanulmányt készítsen, és a National Geographic Society megbízásából létrehozza a Karisoke Kutatóközpontot.
A Ruandában letelepedett Fossey a nagy emberszabásúak életmódjának és viselkedésének megfigyelésével töltötte mindennapjait. A gorillacsaládok az asszony jelenlétét olyannnyira megszokták, hogy szó szerint maguk közé fogadták. A bennszülöttek által csak az „erdők magányos asszonyaként” emlegetett Dian Fossey naponta hosszú órákon át ült közöttük, és a látottakból később feljegyzéseket készített. Tapasztalatait a „Gorillák a ködben” című könyvében publikálta.
Dian mindent megtett, hogy a gorillákat megmentse a kihalástól. Többször keveredett konfliktusba a ruandai hatóságokkal és ádáz küzdelmet folytatott az orvvadászokkal szemben is. Dian Fossey-nak köszönhetően napjainkban legalább kétszer annyi gorillacsalád él Ruandában, mint a 70-es években.
1985. december 27-én, a reggeli órákban az erdei kunyhójában azonban holtan találtak a kutatónőre. Az 53 éves korában elhunyt Dian Fossey-t saját kívánsága szerint a kutatóközpont állattemetőjében, a gorillasírok mellett helyezték végső nyugalomra.
A brutális gyilkosság elkövetőjének személyazonosságát a mai napig homály fedi. Habár Fossey két kollegája ellen is vádat emeltek, mégsem sikerült minden kétséget kizáróan rájuk bizonyítani a bűncselekmény elkövetését.
Dian Fossey alakjának állít emléket Michael Apted „Gorillák a ködben” című, 1988-ban Sigourney Weaver főszereplésével készült filmje, amelynek köszönhetően a gorillakutatónő neve és munkássága az egész világon ismertté vált.