Ausztrália külön kis klímaháborút vív

Ausztráliában erősebben érezhetőek a légkörbe került nagymennyiségű szén-dioxid okozta üvegházhatás következményei, erőteljesebb a felmelegedés, mint a világ más térségeiben - állapították meg ausztrál klímakutatók.
Saját, külön kis klímaháborúját vívja a természettel a világ legszárazabb lakott kontinense, amely már évek óta küszködik történetének legsúlyosabb aszályával – állapította meg az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat éves jelentése. Az ország fele kétségbeesetten próbálja kezelni a vízkészlet folyamatos csökkenése okozta gondokat, a másik fele viszont szokatlan mennyiségű esőzésektől, nagy erejű viharoktól szenved.
A tudósok többsége egyetért abban, hogy mindez az üvegházhatás igen drámaian megnyilvánuló következménye – vélekedett Neil Plummer klimatológus.
Ausztráliában az átlaghőmérséklet valamivel gyorsabban emelkedik, mint a globális felmelegedésnek tulajdonított átlagos hőmérséklet emelkedés. Az ország eddigi 20 legmelegebb esztendejéből 15 az utóbbi 26 évben volt. Néhány vidéken – ritka jelenségként – hó esett a karácsonyi ünnepek alatt, (ami a déli féltekén lévő országban nyárra esik) másutt viszont továbbra is súlyos aszállyal küszködnek, és a nagyobb városokban szigorú vízkorlátozásokat vezettek be. Esett ugyan eső néhány vidéken, egyes területeken a kelleténél több is, hiszen a 2006-os átlagos csapadékmennyiség meghaladta a sokéves átlagot, az eső azonban nem ott hullott, ahol szükség lett volna rá.
A legsűrűbben lakott, mezőgazdasági művelés szempontjából legfontosabb, délkeleti területeken folyamatosan apadnak a folyók és csökkennek a víztartalékok. Ezért aztán a lakosság többsége aszályos esztendőként élte meg a most befejeződött, 2006-os évet – mondta a klimatológus.