Harc az eldobható poharak ellen
A nagy gasztronómiai szabadtéri fesztiválok óriási mennyiségű eldobható poharat és tányért "termelnek" - illetve termeltek, amíg rá nem jöttek (például a müncheni Oktoberfest rendezői), mennyivel egyszerűbb, ha visszatérnek az elmosható, többször használatos eszközökhöz, amelyek után a vásárlók többnyire betéti díjat fizetnek.
Ez az intézkedés – amint arról a Hulladék Munkaszövetség szakkiadványa beszámol – nagy mértékben csökkentette a rendezvényeken keletkező hulladék mennyiségét. A sörfesztiválon 1990-ben 11 ezer tonna hulladék képződött, de 1999-ben már csak 550 tonna és ma már ennyi sem.
A németek az elsők között jöttek rá, hogy a többször használatos eszközök olcsóbbak, mint az eldobósak, ráadásul az üveg ás a porcelán elegánsabb, mint a műanyag.
Ezeket a tálalási eszközöket többnyire jelképes összegért kölcsönzik a rendezők, a vásárlóknak pedig betétdíjat kell utánuk fizetni, amelynek összege többnyire magasabb, mint a pohár vagy a tányér ára.
Sokszor ezeket valamilyen szlogen vagy reklámfelirat díszíti. A vásárlók egy része szuvenírként a bögréket, korsókat hazaviszi – ami jó üzlet mindenkinek, de legfőképpen a környezetnek és a városban élőknek, hiszen kevesebb szemét keletkezik. A müncheniek ötletét a nürnbergiek azzal toldották meg, hogy ingyen lehet kölcsönözni tálaló eszközöket a helyi Vöröskereszttől – akár családoknak is, bármilyen rendezvényre.
De nemcsak kölcsönözni lehet poharakat, tányérokat, hanem nagyobb fesztiváloknál helyben elmosni is: az edényeket a helyszínre szállító lakókocsikban ugyanis mosogatógépeket működtetnek.