Sztálin harca a kulákok ellen

1930. február 1-én a Központi Végrehajtó Bizottság és a Népbiztosok Tanácsa - Sztálin nyomására - a teljes kollektivizálás és a kulákok elleni harc megindításáról határozott. Elvették a gazdagparasztok munkaeszközeit, állatait, így a szocialista reformok során megszerzett mintegy 400 millió rubelnyi vagyon a termelőszövetkezeteké lett.
1929-től a Szovjetunióban nagy iramban folyt a szocialista gazdaság kiépítése. Az ipari termelés mintegy 15 százalékkal növekedett, és haladt a parasztok termelőszövekezetekbe kényszerítése is. Az 1920-as évek vége az általános kollektivizálás korszaka, a szovjet vezetés azonban ezen is túlment.
1930. február 1-én a Központi Végrehajtó Bizottság és a Népbiztosok Tanácsa – Sztálin nyomására – a teljes kollektivizálás és a kulákok elleni harc megindításáról határozott. Legfőbb célkitűzésük a gazdag paraszti réteg felszámolása volt.
Elvették a gazdagparasztok munkaeszközeit, állatait, így a szocialista reformok véghezvitele során megszerzett mintegy 400 millió rubelnyi vagyon a termelőszövetkezeteké lett. Ezzel a központi lépéssel azonban nem sikerült a kulákságot, mint társadalmi réteget felszámolni.
Egyértelmű központi utasítás híján ugyanis nem mindenhol egyformán zajlott le a kuláktalanítás, többhelyütt komoly problémákat okozott, hogy milyen földeket és ingóságokat kell kolhoztulajdonba venni.
Azonban hiába próbálkoztak a kulákok áttelepítésével, vagy a munkásosztályba való betagozódásával, magát a mentalitást nem tudták kiirtani.