Városi rangra emelték Új-Amszterdamot

1653. február 2-án városi rangra emelték a hollandok által évtizdekkkel korábban alapított Új-Amszterdamot. Amikor az angolok 1664-ben elfoglalták a várost, a holland kolónia közigazgatási székhelyét - Jakab, York hercege után - New Yorkra keresztelték át.
1609-ben Henry Hudson angol hajós hívta fel elsőként a figyelmet a New Yorki-öbölre. Az ismert utazó beszámolóiban többször is hangsúlyozta, hogy a terület kiaknázatlan természeti kincsekben gazdag, és nyereséges prémkereskedelmet lehetne ott folytatni. Néhány évvel később a hollandok is megjelentek az ígéretesnek tűnő vidéken: 1611 és 1614 között két holland utazó, Adriaen Block és Hendrick Christiansz egy hosszú tengerparti sávot térképezett fel.
1624-ben a hollandok a New Yorki-öbölben megalapították az Új-Hollandia elnevezésű kolónia Új-Amszterdam nevezetű városát. A városépítéssel megbízott Peter Minuit üzletember az ottani őslakosoknak 60 guldent, azaz 24 dollárt fizetett, hogy a Mana-hatta (jelentése: dombos sziget) déli csúcsán lefektethesse az új város alapjait. Ez az összeg nem a terület vételárát jelentette, hanem a kor szokásainak megfelelően a földhasználat díját.
Az 1653. február 2-án városi rangra emelt település az 1660-as évek közepéig holland fennhatóság alatt volt. 1664-ben azonban az angolok – felismerve a benne megbújó katonai és gazdasági lehetőségeket – harcok nélkül elfoglalták Új-Amszterdamot. Miután az angol király, II. Károly testvérének, York hercegének odaajándékozta a tengerentúli várost, Új-Amszterdamot New Yorkra keresztelték át.