GMO-mentes marad-e Magyarország?

Február 20-án, az EU Környezetvédelmi Tanácsának szavazásán dől el, hogy Magyarország fenntarthatja-e a MON810 jelű génmódosított kukoricára vonatkozó termesztési és forgalomba hozatali tilalmat.
Hazánk 2005. január 20-án rendelte el a tilalmat, arra hivatkozva, hogy mivel azt az EU 1998-ban engedélyezte azt, akkor még nem vehették figyelembe az új tagországok speciális biogeográfiai adottságait. Magyarország azóta széleskörű környezetei hatásvizsgálatot és kockázatelemzést készített a MON 810 jelű kukoricamollyal szembeni ellenállóságot hordozó kukorica hazai termesztésével kapcsolatban.
Mint arról a National Geographic Online már korábban beszámolt, az eddigi eredmények kimutatták, hogy a MON810 kukoricának káros hatásai lehetnek a hazai ökoszisztémára, és az emberi egészségre.
Az Magyar Tudományos Akadémia Növényvédelmi Kutatóintézete, a gödöllői Szent István Egyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársaiból álló kutatócsoport vizsgálatai rámutattak arra, hogy a MON810 jelű kukoricafajták toxintartalma (kukoricamoly ellen ható Bt-toxin) száraz időben mintegy 7000-szerese, csapadékos időben pedig 3500-szorosa a kukoricamoly ellen használt növényvédőszer toxintartalmának.
Tavaly az Európai Bizottság kezdeményezte a magyar moratórium feloldását. A döntéssel kapcsolatban a szeptember 18-án tartott szakbizottsági ülésen nem sikerült kétharmados többséget elérni a tilalom fenntartása érdekében, ezért a kérdésben a Miniszterek Tanácsa dönt február végén.
Kovács Kálmán, a KvVM államtitkára elmondta, remélik, hogy a február 20-i döntésig sikerül megnyerni a tagállamok nagy részét, és a jövőben is fenntartható lesz a tilalom. Optimizmusra ad okot, hogy decemberben szintén a MON810 kukorica ügyében pozitív döntés született Ausztria esetében, vagyis akkor a tagállamok kétharmada a tilalom fenntartása mellett szavazott – tette hozzá az államtitkár.
Amennyiben a döntés a tilalom feloldását hozná, Magyarországnak két lehetősége van. Egyrészt jogi úton megtámadhatja a döntést, ezt viszont előtte alaposan mérlegelni kellene. A másik lépés pedig, hogy a már létező koegzisztencia törvény (a GM és GM mentes növények egymás mellett termesztését szabályozó törvény) hatályba léptetésével, csak annak megfelelően lenne lehetőség a MON810 hazai forgalomba hozatalára és szántóföldi termesztésére.