Szálasi a népbíróság előtt

1946. február 5-én a magyar nyilasmozgalom vezetőjét, Szálasi Ferencet népbíróság elé állították, majd háborús bűntettek elkövetése miatt halálra ítélték. A szélsőjobboldali politikust a Markó utcai börtön udvarán több társával egyetemben felakasztották.
1897 januárjában nehéz körülmények között élő kassai családban született Szálasi Ferenc. Szülei katonai pályára szánták, ezért ennek megfelelően – az elemi iskola befejezése után – a kőszegi, a marosvásárhelyi, majd a kismartoni katonai iskolába járatták. Tanulmányait 1915 szeptemberében a Bécsújhelyen található Mária Terézia Katonai Akadémián hadnagyi rangban fejezte be.
Noha Szálasi résztvett az első világháborúban, és szolgálataiért átvehette a Vaskorona Rend III. osztályát, katonai pályafutása az 1920-as évek második felében kezdett felívelni. 1933 tavaszán vezérkari őrnaggyá nevezték ki. Pályatársai szerint még nagyobb karriert is befuthatott volna, ha a katonáskodást nem adta volna fel a politizálás kedvéért.
A szélsőjobboldali erőket összefogva 1935-ben megalapította a Nemzeti Akarat Pártját. 1937-ben azonban törvényellenesnek minősítették működését, ezért a szervezetet feloszlatták. Szálasit három évi fegyházra ítélték, ahonnan 1940-ben amnesztiával szabadult. Miután szabadlábra került még elszántabban képviselte szélsőjobboldali politikai nézeteit, a revizionista politika és a teljes zsidótalanítás mellett szállt síkra.
A becsvágyó és nagyratörő politikai ambíciókkal rendelkező Szálasi Horthy sikertelen kiugrási kísérlete után, valamint a németek bevonulását követően miniszterelnöki pozícióba került. Eljátszotta a nagyhatalmú diktátor szerepét, a valóságban viszont nem volt egyéb, mint Hitler bábja. A nyilas hatalmat a teljes anarchia jellemezte.
Szálasi Ferenc nem élvezhette sokáig a miniszterelnöki feladatkört: a szovjetek körbevették a fővárost, ezért először Farkasgyepűre, Brennbergbányára, Kőszegre tette át székhelyét, majd 1945 tavaszán az ausztriai Mattseebe menekült.
1945. május 5-én amerikaiak fogságába került, akik átadták a magyar hatóságoknak. 1946. február 5-én a magyar nyilasmozgalom vezetőjét népbíróság elé állították, és kevesebb mint egy hónap leforgása alatt háborús bűntettek elkövetése miatt halálra ítélték. Szálasit a Markó utcai börtön udvarán több társával együtt felakasztották.