A Stasi felállítása
1950. február 8-án Steinhoff belügyminiszter előterjesztése nyomán a keletnémet parlamentben döntés született az Állambiztonsági Minisztérium, ismertebb nevén a Stasi felállításáról. Az új minisztérium a hírszerzés és a kémelhárítás mellett a rendszer ellenségeinek felderítését is ellátta.
A szovjet minta alapján megszerveződött keletnémet Állambiztonsági Minisztérium vezetőjévé a korábban magas politikai beosztásokat betöltő Wilhelm Zaissert választották.
A több főosztályból álló Stasi többek között telefonlehallgatásokkal, fegyverkezési kérdésekkel, híradástechnikai biztosítással, nemzetközi kapcsolatokkal, kódfejtéssel, büntetésvégrehajtással, általános mozgósítással, kémelhárítással, nyomozással, megfigyeléssel, terrorelhárítással, valamint személyvédelemmel foglalkozott.
A Stasi „alkalmazottjait” a Walter Ulbricht által 1951 nyarán Golmban megnyitott állambiztonsági iskolában képezték ki. Néhány évvel később pedig, hogy az itt folyó képzés tudományosabbnak tűnjön, az intézménynek főiskolai rangot adtak. A Stasi hivatalosan mintegy 80-90 ezer embert foglalkoztatott, de az állambiztonságiaknál valójában sokkal több ember vállalt önszántából vagy kényszerből munkát.
Az NDK-ban felállított állambiztonsági rendszer felépítése, működése hosszú évek óta kiváló témául szolgál a német filmrendezőknek. Florian Henckel von Donnersmarck elsőfilmes rendező Das Leben der Anderen (Mások élete) című alkotása, amelyet ez év januárjában a Legjobb Külföldi Film kategóriájában Oscar-díjra jelöltek, szintén egy Stasi-ügynök munkájába és érzésvilágába ad betekintést.