Aranyláz tört ki Brazíliában
Miután Ivani Valentin da Silva matematikatanár beszámolót tett közzé az interneten Eldorado do Juma feltáratlan aranykincséről, a dél-amerikai országban aranyláz tört ki.
Az Amazonas melletti Apuiban élő tanárnak a környék kiaknázatlan kincséről szóló, fényképekkel és színes történetekkel tarkított beszámolója a szerencselovagok ezreit vonzotta a dzsungel mélyére. Tavaly december óta már mintegy 10 ezren érkeztek szerencsét próbálni a környékre, és egy új város is kinőtt a semmiből a dzsungelben. Eldorado do Jumában gombamód szaporodnak a vendéglők, aranykereskedések, szállodák, pékségek. Az egyik fából összetákolt, csatornázatlan épületben nemsokára megnyílik az aranyváros első bordélyháza is.
Sokan viszont hiába jönnek, mert a jobb helyeket már elfoglalták a korábban érkezők, a kitermelt arany nyolc százalékát pedig rögtön le kell adni az aranyban gazdag föld állítólagos tulajdonosának, a rettegett Jose Ferrara da Silvo Filhónak, akit egyszerűen csak Ördögnek becéznek.
Ennek ellenére naponta érkeznek tömegek az ígéret földjére, ahol a szerencsésebbek akár naponta fél kiló aranyat is ki tudnak bányászni hagyományos módszerekkel, egy szál csákánnyal és lapáttal. Nyomukban fertőző betegségek is érkeznek, és a bűnözés pedig a dzsungel mélyén soha nem látott méreteket öltött. A rendőrség ezért éjszakára kijárási tilalmat rendelt el, és járőröket küldött a térségbe. A bányahatóság és környezetvédelmi hivatal emberei is megérkeztek a helyszínre, hogy pontosan felmérjék, mekkora kincs rejlik a dzsungel földjében. Fontos megakadályozni, hogy nehézipari módszerekkel – magas nyomású vízsugárral vagy éppen higannyal – kezdjenek hozzá a kincsvadászok a bányászathoz, környezeti katasztrófát okozva ezzel.
Terjed a malária
Nem látható előre, hogy a hatóságok meddig tudják ellenőrzés alatt tartani a hirtelen kitört aranylázat. Apui polgármestere, Antonio Roque Longo már aggódik: „Egyre nagyobb problémáink vannak, a maláriát például korábban sikerült megfékezni, most viszont újra rohamosan terjed”. Mások szerint jól alakulnak a dolgok: „Az arany Isten ajándéka. Néhány hónap alatt felvirágzott a város, ötszörösére nőtt a lakosság, és tódulnak ide az emberek az ország minden sarkából” – mondta el a 48 éves Antonio Carlos Santos, aki rendőri állását adta fel az arany kedvéért, és most a dzsungelben kutat naphosszat.
A polgármester szerint a helyi aranybányászok békében dolgoztak a környéken egészen addig, amíg egy matematikatanár, Ivani Valentini feltette honlapjára a róluk készített beszámolóját. „Fogalma sem volt, hogy mekkora hatása lesz az írásnak. Az emberek elolvassák, és azt hiszik, hogy egy csapásra mesés vagyont szerezhetnek, pedig minden egyes bányászra, aki itt meggazdagodik, harminc olyan jut, aki koldusszegényen megy el innen” – mondta a polgármester.