A chilei főváros megalapítása

1541. február 12-én a Cerro Santa Lucia dombon ünnepélyes keretek között Pedro de Valdivia spanyol konquistator megalapította Santiago de Chilét, Chile mai fővárosát. Valdivia választása Santiago stratégiailag kedvező fekvése miatt esett erre a helyre. Míg a település alapításakor mindössze 150 ember választotta lakhelyéül az új várost, mára mintegy 5, 8 millióan élnek a chilei fővárosban.
1520-ban, V. Károly spanyol király uralkodása alatt kezdődött Pedro de Valdivia katonai karrierje. A tehetséges katona harcolt a franciák ellen, később Hollandiában és Itáliában szerzett háborús érdemeket. Igazán a neve mégis Chilével forrt össze.
1535-ben a híres konquistator, Fransisco Pizarro irányítása alatt hajózott először Dél-Amerikába. Néhány évvel később azonban már saját expedíciót szervezett, mely során száz spanyol katonával vonult a mai Chilébe a machupék leigázására. Átkelt az Atacama-sivatagon, és a Cerro Santa Lucia dombon pedig 1541. február 12-én ünnepélyes keretek között megalapította az első spanyol várost, Santiago de Chilét, Chile mai fővárosát. A helyszínt kedvező stratégiai fekvése miatt választotta.
Valdivia azonban nemcsak ezt az egy spanyol települést hozta létre, hanem az 1550-es években több más város alapkövét is lefektette. Ilyen volt La Imperiale, Villarricáe, Puréne, Tucapele, valamint a saját magáról elnevezett Valdiviae. Ezeknek a városoknak azonban az őslakosok állandó támadásaival kellett szembenézniük. Állítólag maga Pedro de Valdivia is a machupék áldozata lett: miután az indiánok foglyul ejtették, kapzsisága miatt az agresszív hódítóval folyékony aranyat itattak.
Később az indiánok szinte minden Valdivia által létrehozott várost leromboltak. A kevés kivétel között van Santiago de Chile. A település az évszázadok folyamán dinamikusan fejlődött, napjainkban mintegy 5, 8 millióan lakják.