A hőség csökkenti a GDP-t

A klímaváltozás okozta gyakori hőhullámok csökkentik a munkavállalók teljesítményét, és egyre nagyobb számú halálos áldozatot követelnek - állítja a kieli Világgazdasági Intézet (IfW) és a Természetvédelmi Világalap (WWF) közös tanulmánya.
A klímaváltozás költségei című tanulmány szerint a század végéig, a klímaváltozás okozta növekvő hőség miatt évente 0, 1-0, 5 százalékkal csökkenhet Németország GDP-je. A korábbi németországi előrejelzésekkel szemben a kieli professzor, Gernot Klepper által jegyzett tanulmány kifejezetten borúlátó.
A 2071-2100 közötti időszakra készített prognózis az emberek teljesítőképességére és egészségi állapotára vonatkozik. A kutatók 16 német városra készítettek regionális előrejelzést, kiszámolva, hogy a mostani tendenciák alapján ott hány úgynevezett “hőségnap” várható, vagyis olyan nap, amikor a hőmérséklet 32 Celsius fok fölé emelkedik.
Eszerint Mannheimben a mostanihoz képest még 23, Frankfurtban 19, Lipcsében 12, míg Hamburgban 9 újabb hőségnap várható. A következmények tragikusak: a halálos áldozatok száma 5000-15 ezerrel nőhet évente, amennyiben nem kerül sor a szükséges megelőző intézkedésekre.
A tanulmány szerint tavaly 24 500 beteget kellett hőség okozta panaszokkal kórházba szállítani. A jövőben viszont, a keringési rendszer és a tüdő működési zavarai miatt, ez a szám elérheti az évi 150 000 főt is. Emiatt csak a kórházi kiadások évi 300-700 millió euró közötti összeggel nőnek majd.
A legnagyobb tételt azonban várhatóan a munkavállalók teljesítménycsökkenése jelenti, hiszen a termelékenység akár 12 százalékkal is csökkenhet a hőség hatására. Ez nemzetgazdasági szinten mintegy tízmilliárd eurós veszteséget jelenthet a jövőben, a jelenlegi 2, 4 milliárd euró értékű évi veszteség helyett.
Az IfW és a WWF figyelmeztet arra is, hogy a hőség okozta egészségi panaszok csak korlátozott mértékben láthatók előre. Nem lehet tudni, hogy a közvetett hatások miatt valójában mekkora lesz a kár, hiszen az allergiát okozó új növényfajok megjelenésétől kezdve a kullancsok fokozott terjedéséig számos következménnyel kell számolni.
A tanulmány teljes szövege a WWF Németország >> vagy az IfW >> honlapján olvasható