Föld alá a széndioxiddal!

Bányákba, széntelepekbe, mélysósvizekbe vagy meddő szénhidrogén kutakba rejtenék Magyarországon a globális felmelegedést okozó széndioxidot. Legalábbis ennek lehetőségeit kutatják az Eötvös Lóránd Geofizikai Intézet szakemberei.
A klímaváltozás egyik elsődleges okozója a légkör emelkedő széndioxid-tartalma. A folyamat megállításához elsősorban csökkenteni kell az emberi tevékenységhez kapcsolódó széndioxid kibocsátást, amihez legfőképpen szemléletváltásra és technológiaváltásra van szükség. Másrészt meg kell találni annak a lehetőségét, hogy a már kibocsátott széndioxidot a légkörből kivonva valahol elhelyezzék. Ez utóbbinak jelenleg világviszonylatban is elismerten perspektivikus lehetőségeként a széndioxid föld alatt történő tárolását tekintik a szakemberek.
Az Eötvös Lóránd Geofizikai Intézet évek óta – egyedülálló módon – ennek a megoldásnak a hazai lehetőségeit elemzi a rendelkezésre álló országos adatbázis segítségével. Ezen túlmenően az intézet több, a széndioxid elhelyezésével foglalkozó nemzetközi szervezetben, programban is képviseli hazánkat, úgymint ENeRG, CO2NET, CO2NET EAST, GEOCAPATY.
A szakértők szerint a földalatti tárolás kapcsolódhat bányászati tevékenységhez, illetve ígéretesnek tűnik a mélysósvizi, széntelepekben, illetve meddő szénhidrogén kutakban történő tárolás. Az ELGI ennek a földtudományi körülményeit (tárolóképesség, biztonság, stb), valamint jogi-gazdasági vonatkozásait is tanulmányozza.
Az eddigi vizsgálatok szerint az országnak kivételes természeti adottságai vannak az elhelyezés szempontjából. Az intézet álláspontja szerint arra a kérdésre, hogy szabad – e egyáltalán a föld alá széndioxidot elhelyezni, a válasz igen. Ezt azzal indokolják, hogy számos természetes földalatti széndioxid előfordulással él együtt az élővilág évmilliók óta. Az a kérdés azonban, hogy mennyit szabad föld alá rejteni, már számos problémát vet fel, ugyanis ha túllövünk a célon, komoly károkat okozhatunk a természetnek.
Kapcsolódó cikkeink: