Mária, Emőke2024. december 08., vasárnap
Kultúra

Meghökkentő ötletek a klímaváltozás ellen

National Geographic Magyarország

Miközben az unió környezetvédelmi miniszterei egyre radikálisabb tervekkel rukkolnak elő az üvegházhatású gázok csökkentésének érdekében, a tudósok három futurisztikus ötlettel is előálltak a globális felmelegedés ütemének mérséklésére.

Három ország környezetvédelmi minisztere most megjelent közös írásukban még az év elején bemutatott európai bizottsági környezetvédelmi és energiapolitikai célkitűzéseknél is messzebb mennének. Ennek feltétele „csupán” megnyerni előbb az unió környezetvédelmi minisztereit a keddi tanácskozásukon, majd ezt követően az unió országainak kormányát.

Davis Miliband brit, Cristina Narbona spanyol és Janez Podobnik szlovén környezetvédelmi miniszter közös előterjesztésükben azt javasolják, hogy az unió 2020-ra ne 20, hanem 30 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását Európában.

A miniszterek szerint egyértelműen az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még cselekedhetünk. Az írás szerint létre kellene hozni egy valódi és globális, tehát az egész világot átfogó károsanyag-kibocsátást érintő kereskedelmi rendszert.

Ezen túlmenően a széndioxid föld alá vezetése kínálhatja a legjobb megoldást a globális felmelegedés ütemének csökkentéséhez – írják közös fogalmazványukban a környezetvédelmi miniszterek. A ma kezdődő tanácskozáson minden valószínűség szerint egyetértés fog uralkodni, hiszen az EU környezetvédelmi miniszterei ülnek össze, ám hogy konkrét cselekvési programmal rukkolnak-e elő, az egyelőre kérdéses.

Merész ötlet egy Nobel-díjastól

Az eredmények napvilágra kerüléséig a felmelegedés problémáját figyelemmel kísérők három újszerű, akár futurisztikusnak is mondható ötleten is tűnődhetnek. Az egyik legfrissebb elképzelés szerint a felmelegedés megállítható lenne, ha a sztratoszféra magasabb rétegeibe megfelelő módon ként juttatnánk, amely aztán kéntakaróként fokozatosan beborítaná a magasabb légköri rétegeket. A kéntakaró csökkentené a földfelszínre jutó napsugárzás mennyiségét, ezzel gátolván a további felmelegedést.

Az ötlet pikantériáját sokan abban látják, hogy az ötletgazda, Paul Crutzen 1995-ben éppen azért kapott Nobel-díjat, mert felismerte, hogy a különféle háztartási gépekből és dezodorokból kiáramló, káros CFC gázok nagyban hozzájárulnak a globális felmelegedéshez és az ózonlyuk növekedéséhez. Kutatásainak is nagyban köszönhető, hogy mára már az ilyen jellegű gépek és dezodorok kikerültek a kereskedelmi forgalomból.

Crutzen most azonban egészen merész elgondolással állt elő. Köztudott, hogy a kén, ha nem megfelelő magasságba kerül nagyobb mennyiségben a légkörbe, kénes esőt okoz, ami a környezet egyértelmű pusztulásával jár. Megfigyelései szerint azonban amennyiben a sztratoszféra felsőbb rétegeibe kerülve alkot egységes takarót, úgy egyértelműen megszűri a Földünkre érkező napfényt.

Crutzen a jelenséget először 1991-ben figyelte meg, a fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán kitörésekor, amikor is közel 10 millió tonna kén került fel a sztratoszféra rétegeibe. A hatalmas mennyiség lassan tovaterjedt és lokális takarót alkotott a délkelet-ázsiai térség felett, aminek aztán Crutzen megfigyelése szerint az lett a következménye, hogy átlagosan 0, 6 Celsius fokkal csökkent az érintett területen az átlaghőmérséklet.

Crutzen elképzelései szerint „csupán” nagy mennyiségben kellene fellőni olyan rakétákat a sztratoszférába, amelyek kénrészecskéket tartalmaz. Több millió tonna kén olyan felhő vagy takaróréteget képezne, amely megvédené a Földet a további felmelegedéstő. A BBC News-nak nyilatkozó professzor elismerte: kissé paradoxnak tűnhet, hogy a kilencvenes évek közepén éppen az ő kutatásainak hatására sikerült megtisztítani a légkört különféle veszélyes gázoktól, most pedig éppen ő javasolja azt, hogy mérhetetlen mennyiségű ként juttassanak a levegőbe, hogy fékezzék a felmelegedést.

„Megtisztítottuk a légkört, a tiszta levegő azonban még jobban átereszti a napsugarakat. Azonban a légszennyezés bizonyos mértékben csökkentette a napsugárzás hatását, és ezzel hűtötte a Földet” – nyilatkozta Crutzen. A kísérlet persze veszélyekkel jár, hiszen az alacsonyabb rétegekbe jutó kén elpusztíthat mindent a Földön, amennyiben eső formájában visszatér a talajra.

Felhőduzzasztás

Egy másik elképzelés szerint olyan mesterséges felhőduzzasztó-flottát kellene az óceánok bizonyos pontjaira telepíteni, amelyek képesek megnövelni a természetes felhők vastagságát. John Latham szintén a BBC News honlapján közzétett írásában azt fejtegeti, hogy amennyiben sikerülne a természetes felhők visszatükrözési arányát 3 százalékkal feljavítani, akkor az így létrehozott „lehűlés” mérsékelné a felmelegedést.

Ahogy Latham írja: „Az felhőduzzasztó flotta ötlete tulajdonképpen részben fiamnak köszönhető. Ő kérdezte meg ugyanis egy walesi kirándulásunk során, hogy miért van az, hogy a felhők teteje fényes, míg az alja sötét. Elmagyaráztam neki, hogy a felhő felső része visszatükrözi a napsugarak egy részét. Innen jött az ötlet, hogy a felhők természetes visszatükrözési arányát kellene feljavítanunk.” A vízrészecskéket a tenger vizéből juttatnák a felhők közé, ehhez pedig egy megfelelő méretű, távirányítható hajóflottára lenne szükség, amely fel van szerelve a megfelelő kilövőberendezésekkel.

Zsákállatok igába fogása

Egy harmadik elképzelés szerint azon zsákállatoknak a mennyiségét kellene megnövelni az óceánokban, amelyek képesek megkötni a vízben lévő szén-dioxidot. Ezek a szalpák ugyanis csőalakú testükön átengedik az algákat, majd a kiválasztott végterméket széngolyócskák formájában kiengedik magukból.

Ezek a golyócskák aztán az óceán fenekére merülnek le, ahol az egyik ötletgazda, Phil Kithil szerint nagyon biztonságos helyen lesznek. Az ilyen jellegű természetes szén-dioxid tárolást a szalpaállomány növelésével és egy megfelelő forgatópumpa üzembe helyezésével könnyen el lehet érni, így a szén-dioxid kivonása még költséghatékony is lehetne.

Hozzászólások

A világ kulturális örökségének része lett a csárdás

A világ kulturális örökségének része lett a csárdás

A 18. századi hagyományokkal bíró táncot az 1970-es években elevenítették fel.

Kelta harcos fegyverei kerültek elő a föld alól

Kelta harcos fegyverei kerültek elő a föld alól

A csehországi ásatások során emellett számos más érdekes leletet is feltártak.

Ritka aranykincset talált egy fémdetektoros

Ritka aranykincset talált egy fémdetektoros

Az 5-6. századi lelettel az angolszászok a rómaiakat próbálták utánozni.

Óbudai építkezésen bukkantak világháborús leletekre

Óbudai építkezésen bukkantak világháborús leletekre

Több mint 130 kilogrammnyi robbanótestet és lőszert szállítottak el.

Korábban ismeretlen emberfajra bukkanhattak

Korábban ismeretlen emberfajra bukkanhattak

A kutatók Kínában feltárt leleteket elemezve arra jutottak, hogy bizonyos kövületek egyetlen ismert embercsoporthoz sem köthetőek.

National Geographic 2024. novemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket