Felvételek a legújabb pazar egyiptomi leletekről

A híres szakkarai lépcsős piramis közelében japán, holland és egyiptomi régészek újabb káprázatos leletekre bukkantak.
Kedden Zahi Hawass, Egyiptom főrégésze bemutatta a szakkarai ásatások legújabb leleteit. Bár a régészek már jó 150 éve kutatnak Egyiptomban, a becslések szerint a Szakkara környékén található leleteknek csupán egy harmadát tárták fel a mai napig.
A legújabb leletek között van egy királyi főszolga sírja. A Ptahemwi (Ptah Am Waya) nevű hivatalnok elképzelhető, hogy magát Ehnaton fáraót szolgálta. Ehnaton, a 18. dinasztia fáraója, aki i. e. 1379-től 1362-ig uralkodott Egyiptomban.
Elvetette a régi isteneket, és megpróbált bevezetni valamiféle monoteizmust, amely Aton, a napisten tiszteletén alapult. Új fővárost is építtetett 250 kilométerre Kairótól délre, Tell el-Amarna néven, ám a magas rangú tisztviselők mégse ott temetkeztek – tanúsítja a mostani lelet is. Ehnaton korában Memphis szintén fővárosként szolgálhatott még, és meghatározó szerepet töltött be Luxor és Szakkara is.
A most megtalált sír falán majmokat, valamint a mindennapokat és túlvilágra vezető utat bemutató ábrázolások láthatók. A feltárásban holland régészek közreműködtek.
Zahi Hawass kedden gyönyörű szarkofágokat is az újságírók elé tárt. A finoman festett szarkofágokat japán régészek találták egy pap és barátnőjének fakoporsójában. A koporsók az i.e. 1991-1789 közötti időszakból származnak. A Sobek Hat nevezetű papnak és a vele temetett nőnek is emberalakú koporsót készítettek, amelyek szorosan illeszkedtek a múmiák vonalához. A múmiákat egyelőre nem nyitották fel. A leletek azért különlegesen értékesek, mert ebből a korból egyelőre kevés emléket tártak fel.
Végül Zahi Hawass az i.e. 2200-ból, Szakkara virágkorának idejéből származó faszobrok megtalálásáról is beszámolt. A három szobor közül kettő Ka-Hay írnokot, egy másik pedig feleségét ábrázolja.