Fotók Jézus feltételezett sírjáról
Jeruzsálem külvárosában található az a sír, amelybe egykor a Názáreti Jézus, felesége és fia maradványait temették – jelentette be hétfőn egy amerikai filmes stáb. A régészek és történészek vitatják a felfedezés hitelességét.
A filmesek állítása szerint 1980-ban egy izraeli építkezésen tíz osszáriumot (a kiürített sírokból származó csontok gyűjtődoboza, az ún. „csontház”) találtak. Az osszáriumok felirata és a bennük található parányi csontszövetek DNS-vizsgálata alapján a barlang egykor Jézus, tanítványa, Mária Magdolna és fiúk sírhelye lehetett. Amennyiben a hír igaz, a keresztény tanok, – melyek szerint például Jézus soha nem nősült, nem volt gyermeke és keresztre feszítése után három nappal feltámadt -, alapjaiban dőlnek meg.
A 90 perces, Jézus elveszett sírja című filmet március 4-én a Discovery Channel tűzi műsorra. A filmet Simcha Jacobovici újságíró rendezte, producere pedig a többek között a Titanicot is jegyző James Cameron.
A filmkészítők hétfői bejelentését tudományos és egyházi körök is támadják.
Az elmúlt évtizedekben több ezer osszáriumra bukkantak Jeruzsálem környékén, csak az 1980-as évek ingatlan boomja során több száz bukkant elő. Az osszáriumok többségéhez hasonlóan, a filmesek által hivatkozott, 1980-ban a külvárosi Talpiot barlangban előkerült csontházak kora is 2000 évre tehető.
A Talpiot-csontházak azonban a filmesek szerint különlegesek. A kődobozok közül hatra az Új Szövetség prominens személyeinek nevét vésték. Az ősi arámi nyelven írt feliratok között szerepel például: „Jézus, József fia”, Mária (feltehetőleg Jézus anyjára utal), „Mariamne” (valószínűleg Mária Magdaléna valós neve) és „Júda, Jézus fia”.
A kanadai, ontariói Lakehead Egyetem genetikusai a Jézusnak és Mária Magdalénának tulajdonított csontok tulajdonosairól megállapították, hogy nem voltak vér szerinti rokonok. Feltételezve, hogy a kor szokása szerint egy sírhelyre egy családot temettek, a férfi és a nő házastársak lehettek – vélik a film készítői.
Talpiot-barlang
Amos Kloner régész, a Talpiot-sírban talált leleteket vizsgáló első archeológus úgy véli, hogy az osszáriumokon található neveknek nem szabad túl nagy jelentősséget tulajdonítani, hiszen 2000 évvel ezelőtt a zsidók körében gyakori nevekről van szó. A tudós szerint Talpiot középosztálybeli zsidó család temetkezési barlangja lehetett.
A régészek ugyancsak fenntartással kezelik a film készítőinek azon sejtését is, amely szerint innen származhat az az osszárium is, amelynek felirata: „Jakab, József fia, Jézus testvére”. Jakab csontháza azért bírt kiemelkedő jelentőséggel, mert ez volt korábban az egyetlen, Jézus korából származó tárgyi-fizikai emlék, melyen egy felirat is tanúsítja Jézus létét. Az osszárium hitelességét azonban 2005-ben megkérdőjelezték: négy izraeli régészt illetve műkincskereskedőt akkor azzal vádoltak meg, hogy több száz régészeti leletet, köztük az elmúlt húsz év két legnagyobb bibliai felfedezését, Jakab osszáriumát és egy kilencedik századi izraeli király, Jóás király kőtábláját is, meghamisítottak és eladtak jóhiszemű vásárlóknak. (Kapcsolódó cikkünk: Hamisítási botrány a Szentföldön >>)