Különös házasság
1626. március 2-án a 46 éves Bethlen Gábor erdélyi fejedelem házasságot kötött a szépségéről híres Brandenburgi Katalinnal. A találkozás az asszony részéről szomorú csalódással zárult, hiszen Katalin ekkor szembesült először a 46 éves, ősz hajú és gyér fogazatú Bethlen ábrázatával.
Bethlen Gábor az első felesége, Károlyi Zsuzsanna halálát követően – elsősorban politikai szempontokat szem előtt tartva – az újranősülés mellett döntött. Választása a brandenburgi választófejedelem lányára, Brandenburgi Katalinra esett.
1626. március 2-án Kassán Bethlen Gábor és Brandenburgi Katalin személyében két vadidegen ember fogadott egymásnak örök hűséget. A találkozás az asszony részéről szomorú csalódással zárult, hiszen a szépségéről híres Katalin ekkor szembesült először a 46 éves, ősz hajú és gyér fogazatú Bethlen ábrázatával. Ráadásul kapcsolatuk elmélyülését nehezítette, hogy nem rendelkeztek közös nyelvvel.
Míg Katalin a 3 évig tartó házasságuk alatt csak viszolygást érzett idős férje iránt, addig Bethlen szinte azonnal beleszeretett ifjú feleségébe. A fejedelem szerelme jeléül gyémántnyakláncokkal, drága fülbevalókkal, gyűrűkkel, pompás itáliai ruhákkal, valamint csodálatos falikárpitokkal ajándékozta meg távolságtartó nejét.
A kicsapongásairól, költekezéseiről, léha életmódjáról rövid időn belül elhíresült Katalin azonban sem nőként, sem pedig fejedelemasszonyként nem felelt meg az elvárásoknak. Bethlen Gábor a felesége miatt számtalanszor került kínos helyzetbe.
A fejedelem 1629-ben bekövetkezett halála után Katalin nem sokáig gyászolta urát. Források szerint az asszony hamar lángra lobbant a kor Casanovája, a sármos Csáky István iránt, aki teljes mértékben kihasználta Katalin rajongással teli érzéseit. „…az fejedelem halála után egészlen az ő akaratját akarja vala az fejedelemasszony követni…”- írta Kemény János.
A szerelmet színlelő Csáky azonban minden valószínűség szerint – Brandenburgi Katalin jelentős vagyona mellett – mindössze egyetlenegy dologra pályázott, a fejedelmi trónra.