Két jelölt, egy trón
1440. március 8-án a magyar rendek küldöttsége a Jagelló házból származó 16 éves III. Ulászló lengyel királyt meghívta a Habsburg Albert halálával megüresedett magyar trónra. Nem Ulászló volt azonban az egyetlen jelölt. Az özvegyen maradt királyné körüli csoport ugyanis Albert csecsemőkorú fiát, V. Lászlót akarta hatalmon látni.
1439 októberében Habsburg Albert magyar király vérhas-járvány áldozatává vált. A halála után a trónutódlás kérdése tisztázatlan volt, ezért a hatalomért komoly harcok bontakoztak ki.
Luxemburgi Zsigmond király lánya, az özvegy királyné körül kialakult udvari csoport a várandós Erzsébet leendő gyermekét kívánta a trónon látni, míg az ellenpárt küldöttei 1440. március 8-án a Jagelló házból származó 16 éves III. Ulászló lengyel királyt hívták meg a megüresedett magyar trónra.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy két hónapos gondolkodási idő után Ulászló akkor fogadta el a magyar rendek feltételeit, amikor V. László már a világra jött, és törvényes koronázása is megtörtént. Az udvari párt tagjai ezt követően abban bíztak, hogy a szabályosan lezajlott beiktatásba az ellenpártiak is belenyugszanak. Ez azonban nem így történt.
1440. június 29-én a magyar rendek érvénytelenítették a csecsemő megválasztását, és július 27-én Székesfehérvárott királlyá koronázták a lengyel jelöltet. Az ország egysége azonban ezt követően sem állt helyre.
I. Ulászlóként magyar trónra került lengyel király rövid ideig élvezhette hatalmát: 1444. november 10-én a várnai csatában életét vesztette. Ezután Magyarországon újra megerősödtek a hatalmi harcok, melyek Hunyadi Mátyás trónra kerülésével csillapodtak le.