Rákosi 60. születésnapja

1952. március 9-én a kommunista párt főtitkárának, Rákosi Mátyásnak a 60. születésnapját ünnepelte az egész ország. Rákosi, aki Sztálin legjobb tanítványának vallotta magát, mintegy tíz éven át tartotta kezében a politikai irányítást. Élete utolsó másfél évtizedét viszont száműzetésben töltötte.
Az 1945 elején a szovjetunióbeli emigrációjából hazatérő Rákosi Mátyás személye még szinte az egész ország előtt ismeretlen volt, a kommunista párt vezéreként azonban nem kellett neki sok idő, hogy beírja magát a történelembe.
A Bethlen érában több évet börtönben is töltött Rákosi 1947-ben főtitkárként nem elégedett meg egyeduralmának kiépítésével, hanem személyi kultuszát is megteremtette.
Rákosi, aki Sztálin legjobb tanítványának vallotta magát, a propaganda számtalan eszközét bevetette önmaga népszerűsítése érdekében. Nyilvános fellépéseit az utolsó mozzanatig aprólékosan megtervezték, gyakran fényképezték, filmezték egyszerű munkások vagy parasztemberek társaságában. A „bölcs vezető”, a „dolgozók apja” néven is emlegetett főtitkár képe Sztálin arcképe mellett minden állami intézmény falán ott lógott.
A „magyar Sztálin” beteges vezérkultusza az 1952. március 9-én megtartott 60. születésnapján teljesedett ki. Magyarország egyemberként ünnepelte a vezért: méltatták Rákosi nagyszerű tetteit és kiváló személyiségét. Mindenütt felállva tapsoló, éljenző tömeg várta.
Tiszteletére számtalan kiadványt jelentettek meg, ajándékok és jókívánságok tömegével árasztották el, arcképével bélyegsorozatot nyomtak, valamint munkaversennyel kedveskedtek neki.
Rákosi szerencsecsillaga azonban néhány év múlva leáldozott. Sztálin halálával a Szovjetunióban végbemenő események a magyar politikára is hatást gyakoroltak. Az SZKP 1956 februárjában megtartott XX. kongresszusát követően már csak idő kérdése volt, hogy mikor bukik Rákosi.
A minden politikai tisztségétől megfosztott vezér 1956 nyarán gyógykezeltetés címén utazott a Szovjetunióba, azonban mindenki tudta, hogy a mindenhatóságában bízó politikus kényszerből hagyta el az országot.
Az egykori „bölcs vezér” az 1960-70-es években hiába bombázta a magyar vezetőket hazatelepülési kérelmével, élete utolsó másfél évtizedét száműzetésben töltötte.
Rákosi Mátyás 1971. február 5-én Gorkijban hunyt el. A tíz nappal később Magyarországra szállított holttestét a budapesti Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.