Nepomuki János, a vízbe fojtott gyóntatópap

1393. március 20-án IV. Vencel cseh király parancsára a Moldva vízébe fojtották Nepomuki Jánost, a királyné gyóntatópapját. A gyilkosság oka máig nem világos.
1350 körül a csehországi Pomukban született Nepomuki János. Noha ifjúkorának sok részlete a feledés homályába veszett, az azonban biztos, hogy 20 évesen már jegyzői feladatokat látott el, majd Vla¹ím püspök szolgálatába állt.
Az 1380-as években a prágai egyetemen jogi tanulmányokat folytató Nepomuki János 1390-től többször is konfliktusba került IV. Vencel királlyal, mivel a püspöki helynök védte a cseh egyház önállóságát az uralkodói hatalmaskodással szemben.
Végül a kettejük közti feszültség odaáig fajult, hogy 1393. március 20-án az esti órákban Nepomuki Jánost Vencel király parancsára elfogták, és kegyetlen tortúrának vetették alá. A több órán át tartó kínzás után Nepomukit belefojtották a Moldvába.
A gyilkosság konkrét oka máig nem világos. Egyesek szerint azért kellett meghalnia, mert a királyné gyóntatópapjaként nem akarta megszegni a gyónási titoktartást, s nem árulta el Vencelnek Johanna titkait. Mások viszont úgy vélik, hogy azzal vívta ki az uralkodó olthatatlan haragját, hogy aktív szerepet vállalt a király egyik kegyeltjének exkommunikálásában.
A mártírhalált halt Nepomuki Jánost 1729-ben XIII. Benedek pápa szentté avatta. Több cseh és osztrák város is védőszentjeként tiszteli.