Egy halláskárosult zeneszerző testi kínjai

1827. március 26-án sok éven át tartó kínszenvedést követően, 57 éves korában elhunyt Ludwig van Beethoven, a világhírű zeneszerző. Az élete utolsó éveiben depresszióval, emésztési zavarokkal, dührohamokkal küszködő Beethoven halála napjáig komponált.
1770-ben egy bonni muzsikus családban született Ludwig van Beethoven, a később méltán világhírűvé vált zeneszerző. Beethoven zenei tehetsége már kisgyermekkorában megmutatkozott, ezért apja elhatározta, hogy komoly zenei képzés keretén belül Ludwigból csodagyereket farag. A merev, szigorú nevelési elveket valló Johann van Beethoven olyannyira büszke volt fiára, hogy a gyermeket az éjszaka kellős közepén nemegyszer az ágyból ugrasztotta ki, hogy az ifjú Beethoven virtuóz zongorajátékával dicsekedhessen a náluk vendégeskedő barátok előtt.
Beethoven a ránehezedő nyomás miatt azonban sokszor nem úgy teljesített, ahogyan azt az alkoholista családfő elvárta volna. Előadásai során gyakran lépett fel nála koncentrációzavar, ami nagymértékben az instabil lelkiállapotára vezethető vissza. A fiú csak akkor került ki apja közvetlen irányítása alól, amikor az beleegyezett, hogy fiát más muzsikusok képezzék.
Ezt követően a tizenéves Beethoven olyan elismert mesterektől tanulhatott, mint Christian Gottlob Neefe vagy Franz Anton Ries. Még alig töltötte be a 14-dik életévét, amikor Neefe, az ismert zongora- és orgonaművész ajánlásával felvették a befolyásos és gazdag Waldstein családhoz udvari orgonistának.
Beethoven azonban néhány évvel később tovább folytatta zenei tanulmányait. Joseph Haydn, Antonio Salieri, Johann Schenk viszont nemcsak a zeneszerzés fortélyaira oktatta, hanem jobb társaságokba is bevezette a zene iránt elkötelezett lelkes ifjút.
Kiváló zongorajátékának köszönhetően 26 éves korában szinte a legtöbb európai nagyvárosban ismerték nevét. Beethovennek sikerült olyan mecénási kört megnyernie, hogy a tőlük kapott pénzből gondtalan életet biztosíthatott magának.
A szakmájában sikeres Beethoven a szerelemben már kevésbé volt szerencsés, ráadásul komoly egészségügyi problémákkal is küzdött. Egy korábban ki nem kezelt középfülgyulladás következtében hallása évről-évre romlott, továbbá depresszió, emésztési zavar és dührohamok kínozták.
Az 1827. március 27-én 57 éves korában elhunyt Beethoven élete utolsó éveiben valószínűleg folyamatos ólommérgezésnek volt kitéve. Egy Amerikában publikált legújabb kutatás adatai alapján Beethoven szervezetében az átlagosnál jóval nagyobb mennyiségű ólom halmozódott fel, ami halálához vezetett.