A rögbi rövid története

1871. március 27-én Anglia és Skócia között Edinburgh-ben zajlott le az első nemzetközi rögbi-mérkőzés. Magyarországon először a dualizmus korában játszottak rögbit: 1875-ben az angol nagykövetség dolgozói a Szabadság téren rögbiztek.
Egyesek szerint a 19. században népszerűvé vált rögbi sok száz éves ókori gyökerekkel rendelkezik. Állítólag már Spártában játszottak a rögbihez hasonló labdajátékot, amelyben a birkózás is szerepet kapott. A görög vidéken közkedveltté vált játékot később más népek – köztük a rómaiak – is átvették. A „ókori rögbi” több szempontból is hasznosnak bizonyult: nemcsak szórakozást nyújtott, hanem a katonai kiképzés részét is képezte.
A ma is játszott rögbit az angliai Rugby városában 1823-ban egy középiskolai diák, bizonyos William Webb Ellis „találta fel”. A legenda szerint beleunt a lábbal játszott futballba, ezért hirtelen felindulásból felkapta a labdát, és a kapuig meg sem állt vele, ahol aztán földhöz vágta. A modern rögbi rövid időn belül minden angol középiskolában kedvelt sportjáték lett, melyben a rugby-i szabályrendszer érvényesült.
1863-ban került sor az első klubmeccsre, majd 1871. március 27-én Anglia és Skócia között Edinburgh-ben zajlott le az első nemzetközi mérkőzés. A rögbi népszerűségét mutatja, hogy az 1900-tól 1924-ig megrendezett olimpiákon már a rögbi csapatok is összemérhették erejüket.
Magyarországon először a dualizmus korában játszották: 1875-ben az angol nagykövetség dolgozói a Szabadság téren csaptak össze. Azóta is sokan próbálták nálunk a rögbit országos szinten népszerűvé tenni, azonban a magyarok foci iránti mindenek feletti rajongása ezt igencsak megnehezíti.