Greenpeace akció a mohi atomerőmű bővítése ellen

Greenpeace aktivisták az ókori Rómát idéző, kosztümös demonstrációt tartottak kedden délelőtt a budapesti Olasz Nagykövetség épülete előtt. Ugyanebben az időben Közép-Európa más országaiban: Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában szintén tüntetett a Greenpeace a helyi olasz nagykövetségek előtt.
Az együttes tiltakozások célja, hogy felhívják az olasz kormány és Európa figyelmét: a nukleáris energia nem megoldás a klímaváltozásra. A nagyköveteknek továbbított nyílt levelekben felszólítják az olasz kormányt, hogy ne vegyen részt a veszélyes és elavult technológiájú szlovákiai Mohi/Mochovce nukleáris atomerőmű újabb blokkjainak létrehozásában és üzembe helyezésében.
A mohi reaktorokat még a hetvenes években tervezték az akkori szovjet normáknak megfelelően, azaz még jóval a csernobili katasztrófa előtt. A Greenpeace szerint az olasz kormány kettős mércét alkalmaz a nukleáris energiát illetően, ugyanis saját országában már bezárta az összes atomreaktort biztonsági okokra hivatkozva.
A nagyban állami érdekeltségű olasz ENEL Spa. nevű szolgáltató cég Szlovákiában azonban támogatni készül egy ilyen beruházást, mintegy külföldre exportálva ezzel a nukleáris veszélyt – vélekedik a Greenpeace.
A Greenpeace arra is figyelmeztet, hogy az atomerőmű jelenlegi fejlesztési terve még 1986-os engedélyekre, az akkori dokumentációra épül, amelyeket az akkori kommunista döntésmechanizmusok szerint készítettek. A szlovák kormány ezen engedély alapján igyekszik megépíteni az atomerőmű újabb blokkjait az olasz cég közreműködésével, a lakosság teljes kizárása és bármilyen környezetvédelmi hatástanulmány elkészítése nélkül.
„Nem véletlen, hogy az EU lakosságának közel kétharmada, 61 százaléka atomellenes. Az atomenergia nem válasz az éghajlatváltozásra – viszont elvonja a figyelmet és az anyagi erőforrásokat a tényleges megoldást kínáló, megújuló energiaforrásokat szorgalmazó projektektől. A paksihoz hasonló típusú rizikós régi reaktorokat nem építeni, hanem fokozatosan kiiktatni kell.” – véli a magyar Greenpeace.
Forrás: Greenpeace.hu >>