Segélykérés az űrből
1970. április 17-én 18 óra 7 perckor az Apollo-13 parancsnoki kabinja 3 fős legénységgel a fedélzetén becsapódott a Csendes-óceánba. Az asztronautákat - James Lovellt, John Swigertet és Fred Haise-t -egy amerikai hajó mentette ki a vízből.
A második világháború után kialakult kétpólusú világrendben a Szovjetunió és az Egyesült Államok a gazdasági és a politikai vetélkedésen túl, a tudományban is veszélyes ellenfélként tekintett egymásra. Miután 1957-ben a szovjetek fellőtték az űrbe az első mesterséges műholdjukat, az amerikaiak is egyre nagyobb anyagi forrásokat és szellemi erőt fektettek az űrkutatásba. „Itt az idő, hogy ez a nemzet vegye át a vezető szerepet a világűrkutatásban” – mondta az amerikai elnök egy kongresszusi beszédében.
A NASA által meghirdetett Apollo-program keretén belül az Apollo-13 küldetés 1970. április 11-én vette kezdetét a Kennedy Űrközpontból. A James Lovell, John Swigert és Fred Haise alkotta legénység feladata volt, hogy az Apollo-11 űrhajósai után ismét meghódítsák a Holdat.
Annak ellenére, hogy az Apollo-13 startja zökkenőmentesen zajlott, a harmadik napon komoly gondok léptek fel, melynek megoldásához a földi irányítóközpont és az asztronauták összehangolt, precíz munkájára és hatalmas lélekjelenlétére volt szükség.
John Swigert 56 órával a felszállást követően, a Földtől 322000 kilométerre a következő, baljósan csengő mondattal jelentkezett be: „Houston, van egy kis problémánk”. Rövid időn belül kiderült, hogy a ’kis probléma’ valójában végzetes is lehet, ugyanis az oxigéntartályok felrobbanása következtében az áramtermelés rohamos mértékben csökkent. Mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy az űrutazók élete veszélyben van. A víztakarékosságra és a fűtés nélkülözésére kényszerült legénység követte Houston technikai utasításait.
Miután a permanensen jelentkező problémákkal megbirkóztak, valamint az irányítóközpont segítségével az Odüsszeia elnevezésű parancsnoki egységet is a helyes pályára állították, már csak abban lehetett bízni, hogy az űrhajó bejut a Föld légkörébe.
Az Apollo-13 parancsnoki kabinja 3 fős legénységgel a fedélzetén 1970. április 17-én 18 óra 7 perckor sikeresen becsapódott a Csendes-óceánba. Az életben maradt asztronautákat hajóval mentették ki a vízből.
Az Apollo-program ezen küldetése „sikeres kudarcként” vonult be az űrhajózás történetébe.