A világbékét fenyegeti a globális felmelegedés

Nyugalmazott amerikai tábornokok szerint az üvegházhatás, és a vele járó felmelegedés nyomán erősödik a terrorizmus, több lesz a szélsőség, és gyakoribbak leszenk a migrációs mozgások.
A Die Welt című német napilap online változata ismerteti a nyugalmazott katonák felhívását, amelyben a tábornokok a globális felmelegedésben komoly veszélyt látnak az Egyesült Államok biztonságára nézve. Az Európában állomásozó amerikai erők, és a Közel – Keleten lévő tengerészgyalogság egykori parancsnokai által jegyzett tanulmány “A nemzeti biztonság és a klímaváltozás fenyegetése” címet viseli.
A benne foglaltak elsősorban azokkal a kockázatokkal foglalkoznak, amelyek a felmelegedés hatása nyomán az USA biztonsági érdekeit érintik. A nyugalmazott tábornokok szerint a politikailag instabil régiókban a klímaváltozás egyértelműen segítené a szélsőséges erőket és a terrorizmust.
Már mintegy 25 millió környezeti menekült van
Egy brit segélyszervezet Feeling the Heat (A hőség érzete) címmel korábban kiadott jelentésben az áll, hogy jelenleg is mintegy 25 millió “környezeti menekült” van a világon, és ez a szám az esőzések ritkulása, valamint az áradások és a viharok gyakoribbá válása, az élelmiszer és vízhiánymiatt 2050-re elérheti a 200 milliót.
Arossz termés miatt egyre több mexikói szökik illegálisan az USA-ba; a szárazság sújtotta Északkelet-Brazíliából a lakosok egyötöde menekül el az aszály elől; a Góbi sivatag évente mintegy 10 ezer négyzetkilométerrel terjeszkedik, ezért Kína három tartományában az embereknek el kell hagyniuk otthonaikat; Nigériában évente 3000 négyzetkilométernyi terület sivatagosodik el, ezért farmerek és pásztorok tömegei kényszerülnek a városokba.
A most megjelent tanulmány a világklíma-jelentés prognózisaira támaszkodik, amelyek szerint a globális felmelegedés súlyosabb viharokat, szárazságot és áradásokat okoz majd, valamint az Északi és Déli-sarki jégpáncél és a gleccserek olvadása megemeli a világtengerek vízszintjét. Az egyik következmény a tömeges elvándorlás lehet, ami az államhatárokon okozhat feszültséget és konfliktusokat, míg a másik a nemzetközi mentő és evakuáló alakulatok folyamatos igénybe vétele. Ezzel párhuzamosan harcok robbanhatnak ki az ivóvíz- tartalékokért is.
A tábornokok szerint az amerikai hadseregre az eddiginél sokkal több feladat vár. “A klímaváltozás olyan feltételeket teremthet, amelyek meghosszabbítják a terrorizmus elleni háborút.”- véli Joseph Lopez admirális. A tanulmány szerzői szerint ezért a széndioxid kibocsátás csökkentése elemi érdek, mert ha az Egyesült Államok ezt nem teszi, akkor előbb-utóbb emberéletekkel kell fizetnie.
Kapcsolódó cikkünk: