Wartburg vára megnyitotta kapuit

1983. április 21-én - több éven át tartó renoválási munkákat követően - Wartburg vára megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Wartburg, amely a 16. században több hónapon keresztül nyújtott menedéket a György lovag álnéven bújkáló Luther számára, 1999 óta a világörökség részét képezi.
A wartburgi erődítményt az oklevelek tanúsága szerint 1067-ben Thüringia grófja alapította. A 12. századtól kezdve lakhelyként használt vár több alkalommal szolgált vándordalnoki ünnepségek helyszínéül. A kor kulturális központjaként is funkcionáló Wartburg olyan híres minnesängereket látott vendégül, mint Walter von der Vogelweide, Wolfram von Eschenbach vagy Heinrich von Veldeke.
Ennek ellenére Wartburg neve igazán Luther Márton révén vált ismertté. Miután az egykori ágostonrendi szerzetes kifüggesztette a wittenbergi vártemplom kapujára a 95 pontból álló tételsorát, és többszöri felszólításra sem volt hajlandó azokat visszavonni, az üldöztetés elől Wartburgba menekült. A György lovag álnéven bujdosó Luthert 1521-ben Bölcs Frigyes választófejedelem szállásolta el a várban.
Wartburg vára, amely a későbbiekben is megőrizte kulturális szerepét, az évszázadok folyamán súlyosan megrongálódott. Noha már a 19. század második felében komoly összegeket fordította az erődítmény renoválására, az 1950-es évektől újabb helyreállítási munkákra volt szükség.
A felújítás miatt a várat egy időre be is kellett zárni, azonban 1983. április 21-én Wartburg ismét megnyitotta kapuit a látogatók előtt. A 3, 5 eurós múzeumi belépő kifizetése után a fölszint, valamint az emeletek végigbarangolása közben az érdeklődőknek lehetőségük nyílik a középkori lovagterem, az ebédlő, a csodálatos mozaikokkal díszített Erzsébet terem, a kápolna és a grófi hálószoba megtekintésére.
A türingiai Eisenachnál fekvő vár 1999 óta a világörökség részét képezi.