Guillotine, a humánus kivégzési eszköz

1792. április 25-én alkalmazták először nyilvános kivégzésen a Joseph-Ignace Guillotin francia orvosról elnevezett guillotine-t. A többszörös rablás és gyilkosság elkövetése miatt elítélt Nicolas Jacques Pelletier-t Párizs központjában óriási tömeg előtt Charles Henri Sanson hóhér fejezte le.
A guillotine-hoz hasonló eszközök már a 17. századi Angliában, Skóciában, Itáliában, valamint német földön ismertek voltak, azonban azokat elsősorban tyúkok lenyakazására használták.
A nyakazó, a közhiedelemmel ellentétben, tehát nem francia találmány, viszont vitathatatlan, hogy tökéletesítése egy bizonyos Joseph-Ignace Guillotin francia orvos nevéhez köthető. Guillotin doktor, akiben az új eszköz névadóját is tisztelhetjük, 1789 októberében egy jólműködő, hatékony, fájdalommentes halált hozó lefejezőgép megalkotására kapott megbízást.
Az orvos által kifejlesztett guillotine-t 1792. április 25-én alkalmazták először nyilvános kivégzésen. A többszörös rablás és gyilkosság elkövetése miatt elítélt Nicolas Jacques Pelletier-t Párizs központjában óriási tömeg előtt Charles Henri Sanson hóhér guillotine-nal fejezte le.
A későbbiekben a guillotine a kivégzések mindennapos eszközévé vált, mely alatt olyan ismert emberek is végezték, mint XVI. Lajos francia király, Marie Antoinette, Danton, vagy Robespierre.
Az eszköz rohamosan terjedő népszerűségét mutatja, hogy a korban több halálraítélt élete utolsó napján – a gyors és kínok nélküli halál reményében – a guillotine-os kivégzésért könyörgött.
Franciországban utoljára 1977 szeptemberében végeztek ki elítéltet guillotine-nal.
A halálbüntetést, amelyet a törvény szerint 1791 után kizárólag guillotine-nal hajthattak végre, 1981-ben törölték el.