Elkészült a szennyező erőművek toplistája

A WWF a napokban nyilvánosságra hozta az EU 30 legszennyezőbb erőművének a listáját. A kibocsátás tekintetében „dobogós” helyen görögországi és németországi erőművek állnak, de a legtöbb szennyező létesítmény Németországban és Nagy-Britanniában van.
A tavalyi kibocsátási adatok alapján készült lista élén két görögországi erőmű áll, melynek tulajdonosa a DEH. A dél-európai erőműveket egy németországi RWE által működtetett erőmű követi.
A szakértők számításai alapján a „piszkos harminc” tavaly 393 millió tonna szén-dioxid kibocsátásáért volt felelős, ez az EU teljes kibocsátásának 10 százaléka. A listát az Európai Bizottság által működtetett Európai Emissziós Adatbázis (European Emissions Registry) alapján állították össze. A rangsorolásnál azt vették figyelembe, hogy hány gramm szén-dioxid kibocsátás jut egy kWh energia előállítására. A tíz legnagyobb szennyező szén-dioxid kibocsátása 1350-1100 g/kWh volt.
Az első harmincba bekerült erőművek jórészt széntüzelésűek, de az első tízben kizárólag lignitet használnak. A lista alapján a legtöbb szennyező létesítmény (10-10) Németországban és Nagy-Britanniában található, majd ezt követi Lengyelország négy erőművel. Egy-egy ilyen erőművel „büszkélkedhet” Spanyolország, Portugália, Olaszország és Csehország is. Magyarországi erőmű nincs az első harminc között.
A tulajdonosi háttér tekintetében sokkal egyszerűbb a kép, ugyanis négy nagyvállalat (RWE – Németország, Vattenfall – Svédország, EDF – Franciaország, EON – Németország) kezében összpontosul a „piszkos 30” zöme. A legnagyobb szennyezők egyben a legnagyobb cégek: az RWE és a Vattenfall.
„Mivel a növekvő szén-dioxid kibocsátás a globális klímaváltozás legfőbb okozója, szigorúbb szabályozásra van szükség, amely ösztönözné a tisztább és hatékonyabb energiahordozók használatát, és az emisszió-csökkentő beruházásokat” – mondta Stephan Singer, a WWF klíma- és energiapolitikai szakértője. „Ehhez viszont javítani és szigorítani kell az emisszió-kereskedelmi rendszeren, mivel csak így érhető el 2020-ra a szén-dioxid kibocsátás EU által vállalt 20 százalékos csökkentése” – tette hozzá a szakértő.
A teljes lista és a tanulmány megtekinthető a WWF honlapján >>