A Kajmán-szigetek szembeszáll az óriás turistahajókkal

A Karib-tengeren lévő Kajmán-szigetek kormánya kitiltotta az óriási turista hajókat a főváros kikötőjéből, mert a hatalmas turista hajók elpusztították a kikötő bejáratánál lévő korallzátonyokat.
A Die Welt című német napilap szerint John Bothwell, a brit szigetek környezetvédelmi hatóságának vezetője elmondta, hogy a turistahajók, az úgynevezett “cruiserek” a legnagyobb hajók, amelyek rendszeresen befutottak a kikötőbe, és súlyos horgonyukkal és a horgonylánccal nagy károkat okoztak a korallzátonyokon. Egyetlen hajó egy nap alatt csaknem egy félhektárnyi korallzátonyt képes elpusztítani.
Azok a hajók, amelyek horgony nélkül is képesek a pozíciójukat tartani, továbbra is kiköthetnek, és a fővárostól, Georgetowntól 16 kilométerre a partra szállíthatják utasaikat. A három szigetből álló szigetcsoport világhírű víz alatti világgal rendelkezik, a szigeteken 40 búvárbázis található, és több mint 200 olyan hely, ahol a turisták megtekinthetik az egyedülálló korallvilágot és a tenger lakóit.
Az óriási óceánjárókat már évek óta bírálják a környezetvédők, miközben a hajók száma évről évre növekszik. A zöld szervezetek szerint a Royal Caribbean nevű óceánjáró naponta csaknem 10 ezer hektoliter “szürke vizet” enged a tengerbe, vagyis olyan szennyvizet, ami fürdésből, mosásból és mosogatásból származik. Ez a parttól legalább négymérföldnyi távolságra lehetséges, amit vagy betartanak, vagy sem.
Az óriási óceánjárókat egyébként alig szerelik fel korszerű víztisztító berendezésekkel. További probléma a szemét, amelyből egy hajón naponta legalább hat tonnányi keletkezik.
A Kajmán-szigetek egyébként Nagy-Britannia külbirtoka. Három szigetének területe összesen 259 négyzetkilométer, állandó népessége pedig 30 ezer fő alatt van.