Különleges kincsekkel gazdagodott a Magyar Nemzeti Múzeum

Egy hamisítvány is lehet igazi érték, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállításának egy darabja: egy 19. századi hamis Almássy bankó. A kiállításon külföldről hazatért hungarikumok láthatók.
Tavaly a Magyar Nemzeti Múzeum az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól (OKM) mintegy 8, 8 milliós támogatást kapott, hogy külföldön felbukkanó magyar vonatkozású, értékes tárgyi emlékekkel gyarapíthassa gyűjteményét. A Történeti újdonságok címmel május 16-án nyílt kiállításon az új szerzemények első darabjait mutatják be.
Vígh Annamária, az OKM Közgyűjteményi Főosztályának vezetője a kiállítás megnyitóján elmondta, hogy ezek a hazatért hungarikumok nem annyira méretük vagy különleges megjelenésük miatt értékesek, hanem elsősorban a keletkezésük körülményei és a mögöttük álló korabeli szövevényes történelmi események miatt.
A kiállítás talán legizgalmasabb darabja egy hamisítvány, pontosabban egy 10 forintos kincstári utalvány vagy ismertebb néven Almássy bankó korabeli hamisítványa. Az Almássy bankók 1849-től 1858-ig voltak forgalomban. A bécsi kormány 1849 márciusában a hadviselés költségeinek fedezésére, Magyarország közjövedelmeire kényszerforgalmi utalványt bocsátott ki. Mivel aláírójuk Almássy Móric, a kamara vezetője volt, így terjedt el a köznyelvben az Almássy bankó elnevezés.
A szabadságharc leverése után, amikor visszavonták a Kossuth bankót, helyébe az egész Monarchia területén az Almássy bankó lépett. A bankót 1, 2, 5 és 10 Forintos címletekben bocsátották ki. Mivel kevés idő állt rendelkezésre a tervezéshez a bankó viszonylag egyszerű kivitelezésben készült, ennek „köszönhetően” viszont könnyű volt hamisítani. Mivel 1858-ban bevonták és megsemmisítették, ma már rendkívülinek számít egy-egy korabeli igazi vagy akár hamis bankó felbukkanása.
A kiállított tárgyak között látható egy 19. századi arany pecsétgyűrű is. A gyűrű érdekessége, hogy a gyűrűsínbe és a gyűrű fejébe az 1848-1849-es szabadságharc főtisztjeinek nevét és rangját vésték németül. A kilenc név között szerepel például Dembinski, Guger vagy Klapka neve is. A gyűrűt valószínűleg Görgey Artúr kaphatta (az ő neve is szerepel a gyűrűn) ajándékba a többi főtiszttől.