Botticelli, a korai reneszánsz képviselője

1510. május 17-én Firenzében elhunyt Botticelli, a korai reneszánsz festészet nagy alakja. A pályája utolsó szakaszában egyre kevesebbet alkotó művészt az Ognissanti-temetőben helyezték örök nyugalomra.
1445-ben Firenze Santa Maria Novella városrészében született Botticelli, a 15. századi korai reneszánsz festészet egyik legjelentősebb alakja.
Botticelli életében sok a fehér folt, az azonban biztos, hogy Vasari Fra Filippó, a híres freskófestő mester a pratói műhelyébe 1464-ben felvette a nagy reményekkel kecsegtető fiút. Botticelli tehetségét bizonyítják korai munkái is: a Madonna a gyermek Jézussal és egy angyallal, valamint az Álló Madonna. Botticelli azonban 1470-től már mesterként, saját műhelyében vállalt megbízásokat.
Botticelli 1474-ben Pisába utazott, ahol két komolyabb munkát is elvállalt. A freskók megfestését azonban már nem tudta befejezni, mert a munkájával elégedetlen pisaiak időközben visszavonták a megbízást. A művész akkor lett igazán keresett, amikor Lorenzo Medici, Firenze bőkezű mecénása szárnyai alá vette.
A Mediciek támogatását élvező Botticelli az 1470-es évek második felében hírneves mesterré vált, melyet mi sem bizonyít jobban, hogy a római Sixtus-kápolna freskóinak megfestésére is felkérést kapott. Az általában saját műhelyében dolgozó művész három jelentős bibliai történetet festett meg: Mózes próbatételeit, Krisztus megkísértését és az Áron ellen lázadók megbüntetését.
Az 1490-es évek elejétől kezdve Botticellin a magány és a zaklatottság érzése lett úrrá, amely az alkotásaira is jelentős mértékben kihatott. A homoszexualitással is megvádolt festő egyre kevesebb megbízást kapott. Botticelli, akinek élete utolsó éveiről szinte semmit sem tudunk, 1510. május 17-én Firenzében hunyt el.