Az Unzen vulkánkitörés áldozatai

1991. június 4-én a világsajtó közzétette a vulkánkitöréseket kutató francia származású Krafft házaspár tragikus halálát. Kraffték, akik húszéves tudományos pályafutásuk alatt több mint 140 vulkánkitörést dokumentáltak, s ezzel szinte felülmúlhatatlan rekordot állítottak fel, a japán Kyushu szigetén található Unzen vulkánnál lelték halálukat.
A mühlhauseni születésű Maurice Krafft és Katia Conrad a vulkánkutatásra tette fel az életét. Maurice-t már gyermekkorában elvarázsolta a Stromboli látványa, míg Katiát a dokumentumfilmek fertőzték meg.
Az 1960-as években Maurice és Katia célirányosan, kizárólag vulkánokat kutatva utazta végig Olaszországot és Izlandot, majd házasságkötésüket követően Indonéziában, Afrikában, Japánban, Hawaii-on, Alaszkában, valamint Dél-és Közép-Amerikában folytattak tudományos kutatásokat.
Öt nagyszabású dokumentumfilmet forgattak, több mint 20 könyvet írtak, és számtalan tudományos cikket publikáltak. Munkájuknak és pozitív kisugárzásuknak köszönhetően a különböző ismeretterjesztő műsoroknak is gyakori szereplői voltak. Húszéves tudományos pályafutásuk alatt több mint 140 vulkánkitörést dokumentáltak, s ezzel felülmúlhatatlan rekordot állítottak fel.
A Krafft házaspár a vulkánok által veszélyeztetett területen élő emberek számára az UNESCO kezdeményezésére még felvilágosító videofelvételt is készített. Ennek a Krafft-anyagnak például nagy szerepe volt abban, hogy a Pinatubo vulkán környékén élőket, mintegy 200 ezer lakost még időben kitelepítettek.
1991. június 4-én azonban tragikus eseményt tett közzé a világsajtó: egy vulkánkitörés következtében elhunyt a Krafft házaspár. A Nagaszaki közelében található Unzen vulkánnál fotóztak, amikor az működésbe lépett. A negyvenes éveik végén járó Krafftéknak a 300-800 Celsius fokos piroklaszt-árral szemben semmi esélyük sem volt az életben maradásra.
A Krafft házaspár tudományos hagyatéka a párizsi Musée National d’Histoire Naturelle-ben látható.